Karališkasis Stokholmas – šaltasis Venecijos brolis?

Autorius: Kelionių manija , 2010, Rugsėjo 09d.

Didžiausias Skandinavijos miestas Stokholmas įsikūręs 14-oje salų, sujungtų daugiau nei 50 tiltų. Miesto apylinkėse išsibarstę dar apie 30 tūkstančių įvairiausio dydžio salų salelių, iš kurių tik maždaug tūkstantis yra gyvenamos.

 

Stokholmas – jūros miestas

Galbūt dėl gausybės vandens kelių ir susisiekimo priemonių Stokholmui prigijęs „Šiaurės Venecijos“ titulas, nors iš tiesų šį skambų vardą turi ir daugiau miestų – tai Sankt Peterburgas, Amsterdamas, Birmingemas, Briugė, Kopenhaga, Trondheimas.

Vis dėlto, lyginant su tikrąja pietietiško temperamento Venecija, karališkasis Stokholmas daug kam gali pasirodyti pernelyg šaltas ir atšiaurus. Tačiau nereiktų pamiršti, jog čia – Skandinavija, kur į valias galima mėgautis tyla, ramybe ir grynu oru.

Stokholmo archipelagą galima apžiūrėti plaukiant keltu, garlaiviu, jachta ar kitokiu laivu. Tokios kelionės metu galima į valias grožėtis įvairiausio dydžio salelėmis, pakrančių rifais ir salas kur ne kur nutūpusiais žvejų būstais. Romantišką atmosferą kuria klykaujantys jūros paukščiai ir vaizdingi saulėlydžiai.

stokholmas8-red.jpg

 

Karališkoji didybė

1250 m. įkurtame mieste nesunku pajusti kadaise visame regione klestėjusios Švedijos galybę. Ją mena didingi pastatai, tokie kaip Karalių rūmai, ir gausybė praeities lobių, saugomų Stokholmo muziejuose.

Karalių rūmai (Kungliga Slotet) – vienas žymiausių Stokholmo statinių. Rūmai tebenaudojami oficialioms ceremonijoms, tačiau tai nebėra karališkoji rezidencija. Didingi rūmai iškilo XVIII a. vietoj sudegusios Tre Kronor (Trijų karūnų) pilies, statytos XIII a. Naujuosius rūmus įrenginėjo menininkai iš Prancūzijos, tad čia galima išvysti įvairiausių stilių derinių: rokoko, baroko, neoklasicizmo, eklektikos ir kt. Dalis rūmų, turinčių per 600 kambarių, yra atviri lankytojams. Didžiausios čia saugomos vertybės – tai valstybės regalijų lobynas, relikvijos, išlikusios iš sudegusios Tre Kronor pilies, įvairūs meno dirbiniai.

Netoli Karaliaus rūmų stovi Stokholmo katedra Storkyrkan, statyta XIV a. pradžioje, tačiau XVIII a. perstatyta baroko stiliumi. Šioje bažnyčioje vykdavo karališkosios ceremonijos. Žymiausias katedroje saugomas meno kūrinys – XV a. skulptūra Šv. Jurgis ir slibinas.

stokholmas-karaliu-rumai-red.jpg

 

Stokholmo muziejų lobiai

Net keletas įdomių muziejų įsikūrę Djurgardeno saloje. Vienas iš jų – Vasamuseet, kuriame eksponuojamas XVII a. karališkasis karo laivas. Deja, laivo likimas buvo labai liūdnas: vos išsiruošęs savo pirmajai kelionei iš Stokholmo uosto, prabangus gausybe raižinių išpuoštas laivas ėmė ir nuskendo taip ir netapęs švedų karo flotilės pasididžiavimu, kaip buvo tikėtasi. Restauruotą gražuolį dabar galima išvysti Vasa muziejuje, kuris buvo pastatytas specialiai šiam eksponatui.

Visai netoli nuo Vasamuseet Djurgardeno saloje įsikūrusiame Galarparken parke yra įdomus Junibacken muziejus. Šis muziejus, neretai vadinamas „Vaikų karalyste“ yra dedikuotas vaikams ir įvairiausiems pasakų bei vaikiškų knygų personažams.

Kitas populiarus muziejus Djurgardeno saloje – Skansen muziejus po atviru dangumi. Čia įrengta per 150 tradicinių namų ir sodybų, atgabentų iš visos Švedijos. Taip pat galima aplankyti XIX a. miestelį, kuriame siūloma susipažinti su tradiciniais amatininkais.

Besidomintiems istorija ir menu verta aplankyti ir kitus Stokholmo muziejus. Nacionaliniame muziejuje eksponuojami XV-XX a. dailės kūriniai, Modernaus meno muziejuje – XX-XXI a. meno kūriniai, Švedijos istorijos muziejuje galima išvysti vikingų epochos reliktus, priešistorės bei viduramžių eksponatus.