TOP 10: svarbiausios lankytinos vietos Švedijoje

Autorius: Kelionių manija , 2013, Liepos 11d.

Baltųjų naktų ir šiaurės pašvaistės šalis, pusantro tūkstančio kilometrų nusidriekusi iš šiaurės į pietus. Tai – Švedija, garsėjanti natūralia gamta, pirmaujančiomis technologijomis, tūkstančiais ežerų ir dar daugiau aplink šalies krantus išsibarsčiusių salų salelių.

 

Stokholmas

Stokholmas – ne tik neoficiali visos Skandinavijos sostinė, bet ir įdomus istorinis miestas, įsikūręs 14-oje salų. Tai karališkasis miestas, kuriam prigijęs Šiaurės Venecijos vardas. Tad visai nesudėtinga klaidžiojant Stokholmo gatvėmis pajusti karališką didingumą ir viduramžių dvelksmą, o plaukiojant po Stokholmo archipelagą, kurį sudaro apie 30 tūkstančių salų salelių – atsipūsti nuo darbų. Aplankykite Djurgardeno saloje įsikūrusį  Vasa muziejų, skirtą rekonstruotam 17 a. karališkajam karo laivui. Pasižvalgykite nuo Stokholmo rotušės, kurioje kasmet vyksta prestižinis Nobelio premijos banketas, bokšto apžvalgos aikštelės. Skaitykite, ką veikti Stokholme

 

Drotningholmo dvaras

Kiek atokiau nuo Stokholmo centro esantis Drotningholmo dvaras yra įtrauktas į Pasaulio paveldo sąrašą. Dvarui priklauso 17 a. statyti dvaro rūmai, teatras, parkas bei kinų paviljonas, kuriame saugomi meno dirbiniai iš Japonijos ir Kinijos. Iki šiol karališkoji šeima dalį rūmų, kuriuos supa dailus parkas, naudoja kaip privačią rezidenciją. Mälaren ežero saloje įsikūrę barokiniai rūmai dar vadinami Švedijos Versaliu.

 

Kalmar Slott

Renesansinė Kalmaro karalių pilis, stūksanti ant Baltijos jūros kranto netoli Elando salos, Švedijos pietryčiuose, yra viena labiausiai lankomų Švedijos istorinių vietų. Hanzos prekybinei sąjungai priklausęs Kalmaro miestas viduramžiais buvo svarbus prekybinis uostas. Pilį labiausiai išgarsino vienas istorinis įvykis – tai Kalmaro unija, kurios metu 1397 m. apsijungė Danija, Norvegija ir Švedija. Kalmaro pilis iškilo 12 amžiuje, tačiau 16 amžiuje buvo rekonstruota.

 

8svedija-kalmar.jpg

Kalmaro pilis 

 

Gamla Uppsala

Senoji Upsala, arba Gamla Uppsala – tai archeologinė vietovė, buvusi vikingų laikų gyvenvietė, esanti visai greta šiuolaikinio Upsalos miesto. 3-4 a. Gamla Uppsala buvo svarbus ekonominis ir politinis centras. Dabar archeologinėje vietovėje išlikę pylimai, kuriuose kadaise buvo laidojami žmonės. Na, o netoliese esančio Upsalos miesto įžymybės – didžiausia Skandinavijoje katedra Domkyrkan, kurios požemiuose palaidotas Švedijos globėjas Šv. Erikas, ir ant kalvos stūksanti 16 a. karališkoji Upsalos pilis.

Skansen 

Skansen – tai muziejus po atviru dangumi, kuriame eksponuojami autentiški valstiečių bei dvarininkų pastatai, būdingi Švedijai. 1819 m. Djurgardeno saloje įkurtas Skansen buvo pirmasis pasaulyje tokio pobūdžio muziejus. Čia sukaupta apie 150 statinių iš visos Skandinavijos kolekcija, kuri perteikia samių (lapių) kultūrą, supažindina su valstiečių ir dvarininkų buitimi. Muziejaus miestelyje, įrengtame 19 a. stiliumi, įsikūrę amatininkai, demonstruojantys tradicinius švedų amatus, tokius kaip stiklo pūtimas, duonos kepimas, keramika.

 

Geteborgas

Geteborgas (Göteborg) dar vadinamas Vakarų Švedijos sostine ir ne tik žavi savo pakrante bei greta išsibarsčiusiomis salomis, bet ir garsėja jūros gėrybėmis. Tai antras pagal dydį Švedijos miestas ir didžiausias Skandinavijoje jūrų uostas, kadaise buvęs ir didžiausia Švedijos laivų statykla. Geteborge įsikūręs didžiausias Skandinavijoje Liseberg atrakcionų parkas.

8svedija-geteborgas.jpg

Geteborgas

 

Gotlando sala ir Visby

Gotlando sala, nuo Švedijos krantų nutolusi apie 90 km į pietus, yra didžiausia sala Baltijos jūroje. Sakoma, jog saulė čia šviečia daugiau nei kitose Švedijos vietose. Į salą galima atvykti keltu ar lėktuvu. Unesco saugomas Visbio (Visby) miestelis – tarsi muziejus su neaukštais namukais ir grįstomis gatvelėmis, išlikusiomis, rodos, nuo pat viduramžių, kuomet Visbis buvo prekybinis Hanzos sąjungos miestas. Šarmo suteikia 700 metų senumo Visbį supanti gynybinė miesto siena – jos ilgis sudaro apie 3,5 km. Gotlando saloje taip pat verta aplankyti Tofta vikingų kaimelį, supažindinantį su kadaise saloje viešpatavusiais karingaisiais vikingais, ir Faro, kur pakrantėje išvysite natūraliai gamtos suformuotus kalkakmenio bokštus.

 

8svedija-visbis.jpg

Malmė

Malmė (Malmö) – trečias pagal dydį Švedijos miestas. Tai yra buvęs XVI a. pagrindinis žvejybos uostas Švedijoje. Iki 1658 m. Malmė priklausė Danijai. Dėl to tam tikra prasme miestas yra labiau daniškas, nei švediškas. Be to, miestas labai primena Kopenhagą – tiek architektūra, tiek mentalitetu. O nuo 2000 m. Malmę su Kopenhaga jungia Öresund tiltas-tunelis. Tai yra viena iš didžiausių tokio tipo konstrukcijų Europoje, ją sudaro 8 km ilgio tiltas, 4 km ilgio dirbtinė sala ir 4 km ilgio tunelis. Su Danija šį miestą sieja ir dar vienas dalykas – būtent Malmėje 2013 m. vykusį Eurovizijos dainų konkursą laimėjo atlikėja iš Danijos!

 

Elando sala

Antroji pagal dydį Švedijos sala, Elandas (šved. Öland) garsėja senoviniais mediniais vėjo malūnais, kurių čia išlikę apie 400. Ties Švedijos krantais esančią salą su Kalmaro miestu jungia 6 km ilgio tiltas. Elando sala populiari švedų tarpe poilsiui su šeimomis ir vilioja balto smėlio paplūdimiais. Net Švedijos karališkoji šeima čia atostogauja kasmet. Be to, Elando saloje galima aplankyti 12 a. Borgholmso pilies griuvėsius, Akmens amžiuje statytą ir viduramžiais išplėstą Eketorpo fortą, Gettlinge vikingų kapavietę. Saloje veikia net 25 kempingai.

 

8elando-sala-eketorp.jpg

Eketorpo fortas Elando saloje

 

Ledo viešbutis

Šiaurės Švedijoje už poliarinio rato esančiame Jukasjervyje (Jukkasjärvi) įsikūręs Ledo viešbutis – tai statinys iš ledo. Viešbutyje įrengti kambariai, jaunavedžių apartamentai, kino teatras ir net baras, kuriame naudojamos iš ledo pagamintos taurės. Apsistojusiems šalčio mėgėjams teks miegoti ledinėse lovose, apdengtose kailiais. Kambario temperatūra paprastai siekia apie -3°C. Žiemos sezonu veikiantis ledo viešbutis atidaromas gruodžio mėnesį ir svečius gali priimti iki pat balandžio.

 

Nuotr. sxc.hu

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.