Praktinė informacija

Kelioniumanija.lt

Kelių mokesčiai. Nesvarbu kiek laiku planuojama būti šalyje, pasienyje būtina nusipirkti metus galiojančią vinjetę už 40 šveicariškų frankų. Papildomai gali tekti mokėti tik už tunelius.

Traukiniai. Geležinkelius valdo valstybinė įmonė ir privačios. Šveicarijoje sukurta integruotoji transporto bilietų sistema. Keliaujant į didesnį miestą patartina pirkti bilietą, į kurio kainą įskaičiuotas ir naudojimasis miesto visuomeniniu transportu. Toks bilietas paprastai tik truputį brangesnis. Galima pirkti abonementą (Swiss Pass), tuomet galima neribotai keliauti traukiniais, ežerų keltais bei kalnų geležinkeliais. Yra siūlomi 4, 8, 15, 22 dienas ir mėnesį galiojantys abonementai.

Tramvajai ir autobusai. Važinėja dažnai ir punktualiai. Bilietus galima nusipirkti autobusų automatuose arba tramvajų stotelėse.

Taksi. Važiuoti taksi yra pakankamai brangu.

Dviračiai. Kai kuriuose miestuose (pvz., Berne) galima išsinuomoti dviratį. Jie dažniausiai nuomojami geležinkelio stotyse.

„Pašto autobusai“. Į daugelį kaimų, į kurios negalima nuvykti traukiniu, galima nukeliauti vadinamaisiais „pašto autobusais“. Jie važiuoja iš geležinkelio stoties.

Lietuvos ambasada. Kramgasse 12, 3011 Bern, Switzerland; Tel.:+41 313525291 +41 313525291 ; Fax.:+41 313525292; El. paštas: amb@churm.lt

Arbatpinigiai. Arbatpinigiai dažniausiai yra didesni nei 10 proc. Restoranuose 10 proc. arbatpinigių įskaičiuojami į sąskaitą. Taksistams arbatpinigių duoti nebūtina.

Darbo valandos. Šveicarijoje nėra paplitusios parduotuvės, kurios dirbtų visą parą. Yra parduotuvių, kurios veikia iki vėlumos, bet dauguma mažų parduotuvių, muziejų ir biurų dirba iki 17.00 arba 18.00 val. Daugelis muziejų nedirba pirmadieniais.

Sveikata. Labai svarbu turėti sveikatos ir kelionės draudimą, nes Šveicarijoje nėra visuomeninės sveikatos priežiūros sistemos, tad patyrus traumą, gydymo išlaidos gali būti labai didelės. Miestuose yra budinčių vaistinių. Keliaujant kalnuose ar slidinėjant reikia nepamiršti, kad galima nudegti saulėje ir būtina turėti vandens, kad nepatirtumėte dehidratacijos.

Valiuta ir bankinės operacijos. Šveicarijos valiuta yra Šveicarijos frankas. Bankai dirba pirmadieniais-penktadieniais nuo 8.30 iki 16.30 val, kurortuose gali dirbti ir šeštadieniais. Mažesniuose miestuose bankai gali užsidaryti pietų pertraukai. Pinigus galima išsikeisti bankuose arba valiutos keityklose, kurios yra įsikūrusios daugelyje vietų.

Ryšiai. Paštas paprastai dirba pirmadieniais-penktadieniais nuo 7.30 iki 12.00 ir nuo 13.30 iki 18.30, o šeštadieniais nuo 8.00 iki 11.00. Darbo laikas kai kuriuose regionuose gali skirtis. Miestuose yra daug taksofonų, kuriais galima skambinti naudojant kreditines ir telefono korteles, kurios yra parduodamos pašto skyriuose ir spaudos kioskuose.

Ką pirkti. Šveicarija garsėja labai kokybiškais laikrodžiais ir šokoladu. Laikrodžiai yra viena žinomiausių Šveicarijos eksporto prekių, kuri yra išskirtinės kokybės. Šiaurės rytuose nuo seno puoselėjamos tekstilės tradicijos, tad turistai mėgsta pirkti kokybiškus lino gaminius bei nėrinius. Labai populiarūs ir geri yra kariuomenės peiliai, pvz. įmonės Victorinox produkcija. Šveicariškas porcelianas ir keramika yra labai populiarūs. Šie dirbiniai būna išmarginti sodriomis spalvomis bei tradiciškais kaimiškais motyvais.