Slidininkų pasaulio viršūnė – Sankt Moricas

Autorius: Daiva Zaveckienė | Kelionių manija , 2010, Gruodžio 14d.

Pirmas vaizdas, iškylantis išgirdus pavadinimą „Pasaulio viršūnė“ – tai debesyse paskendusi aukščiausia pasaulyje Everesto viršukalnė. Tačiau šį ne visai kuklų titulą – Top of the World – naudoja ir Šveicarijos Alpėse esantis miestelis, Sankt Moricas, kurio pavadinimas asocijuojasi su klasika, elegancija ir prabanga.
Saulėtasis slėnis – žiemos turizmo gimtinė

Sankt Moricas (St. Moritz) iš tiesų nėra tik paprastas kalnų miestelis. Tai – pasaulio mastu gerai žinomas kalnų slidinėjimo kurortas, vienas iš nedaugelio Europoje galinčių  pasigirti itin ilgu jį pamėgusių įžymybių ir turtuolių sąrašu.

Šis miestelis taipogi gali vadintis pirmuoju žiemos kurortu pasaulyje. Sankt Morico kaip žiemos kurorto istorija prasidėjo nuo… lažybų. Pasakojama istorija, jog J.Badrutas, kurio vardu pavadintas ištaigingas penkių žvaigždučių viešbutis šiandien puikuojasi centrinėje miestelio gatvėje, 1864 m. vasarą į Sankt Moricą atvykusiems britų turistams pasiūlė sugrįžti į kurortą žiemą ir pažadėjo apmokėti visas kelionės išlaidas, jeigu ši išvyka jiems nepatiktų. Reiktų pridurti, kad tuomet tokia idėja – važiuoti atostogų į kalnus žiemos metu – buvo mažų mažiausia beprotiška! Vis dėlto, buvo sutarta, kad jei žiemos atostogos Sankt Morice britams patiks, tuomet p. Badrutas pakviesiąs juos pasilikti tiek, kiek šie panorėsią. Ir iš tiesų, britai ne tik atvyko į kurortą sutikti Kalėdų, bet ir pasiliko iki pat Velykų! Taip gimė žiemos turizmas Alpėse.

Žiemą į Šveicarijos Graubiundeno kantone, netoli Italijos sienos esantį Sankt Moricą atvyksta kalnų slidinėjimo bei snieglenčių sporto mėgėjai, o vasarą – gamtos ir kalnų mylėtojai. Ir žiemą, ir vasarą poilsiautojai leidžiasi į kalnų žygius – Sankt Morico apylinkėse įrengta daugybė pėsčiųjų trasų. Skaičiuojama, jog apie 70% į šį kurortinį miestelį atvykstančių poilsiautojų yra užsieniečiai.

 

sveicarija.jpg

 

Pietiniame Engadino slėnio kalno šlaite 1850 m aukštyje virš jūros lygio įsikūrusio miestelio simbolis – saulė, kuri čia šviečia vidutiniškai 322 dienas per metus. Patikėti šiuo faktu tikrai nesunku, kadangi saulėtos buvo visos septynios šiame kurorte praleistos dienos.

Norint pasiekti Sankt Moricą automobiliu iš Ciūricho, tenka įveikti vingiuotą ir vaizdingą kalnų kelią – pro tarpeklius, apsnigtus kalnų kaimelius. Tačiau įdomiausia šio kelio atkarpa – Julierpass kalnų perėja, jungianti Engadino slėnį su likusia Graubiundeno kantono dalimi. Kylant nesibaigiančiais stačiais serpantinais, kelias pasiekia 2284 m aukštį virš jūros lygio. Beje, prieš leidžiantis į kelionę verta pasidomėti, koks čia oras. Šioje atšiaurioje kalnų perėjoje orai labai permainingi, dažnai siaučia pūgos, tad kartais Julierpass būna uždaryta.

Atvykti į Sankt Moricą taipogi galima ir traukiniu – iki šio kalnų kurorto vingiuoja vienas vaizdingiausių Šveicarijos maršrutų, Glacier Express. Kelionė per kalnus šiuo maršrutu nuo Zermatt iki St.Moritz, kertant beveik 300 tiltų ir per 90 tunelių, trunka apie 7 valandas.

 

sankt-moricas.jpg
Pamėgtas pasaulio įžymybių ir turtuolių

Pasaulio turtingieji, pamėgę šį ramų apie 5000 gyventojų turintį miestelį vaizdingame slėnyje, atvykdami į kurortą žiemą nepatiria minėtų nepatogumų: jie tiesiog nusileidžia privačiais lėktuvais šalia miestelio esančiame oro uoste.

Kurorto logotipe besipuikuojantis skambus šūkis „Pasaulio viršūnė“  primena, kad čia atvyksta mėgstantieji tai, kas geriausia. Dar reiktų pridurti – ir mėgstantieji leisti pinigus: pagrindinė miestelio gatvė kimšte prikimšta garsiausių pasaulio dizainerių boutique stiliaus parduotuvių, spindinčių prabanga ir netikromis išsipusčiusių pardavėjų šypsenomis. O prie prabangos pripratusius poilsiautojus pasitinka net 5 aukščiausios klasės penkių žvaigždučių viešbučiai. Palyginimui – tiek pat aukščiausios klasės viešbučių turime ir Vilniuje, o sostinės Didžiojoje gatvėje esantys keli „butikai“ nė iš tolo neprilygsta nedidelio kalnų miestelio gatvėse įsikūrusių žymiausių pasaulio dizainerių vardų ir prabangos prekinių ženklų įvairovei.

 

slidinejimas-kalnai.jpg

 

Įvairūs šaltiniai skelbia, jog Sankt Moricą yra pamėgę žymiausios pasaulio žvaigždės – dainininkai Robie Williams, Madona, aktorė Uma Turman, Švedijos karalius Karlas Gustavas ir kt. O anksčiau čia dažnai lankydavosi Čarlis Čaplinas, Tomas Manas, Greta Garbo, Alfredas Hičkokas.

Vaikštinėdami Sankt Morico gatvėmis sutinkame labai įvairių žmonių. Ką gali žinoti, galbūt tarp jų buvo ir „užsimaskavusių“ pasaulio įžymybių, nors, nepaisant skambių aukščiau paminėtų vardų, dauguma praeivių, bent jau iš pirmo žvilgsnio – tokie patys paprasti žmonės, kaip ir mes. Tačiau galima išvysti ir kitokių vaizdelių. Šypseną kelia savo naujus kailinius demonstruojančios poniutės, snieguotais šaligatviais stypčioja aukštakulnius avinčios ir įdegio neslepiančios gražuolės, nešinos prabangių parduotuvių krepšiais. Žymių dizainerių sukurtais slidinėjimo kostiumais pasipuošusius slidininkus lydi jų slides nešantys uniformuoti viešbučių tarnautojai. Tačiau čia pat praklega studentų, po pažastimis pasibrukusių  snieglentes, būrys.

 

kalnu-kurortas.jpg
Ne tik slidininkų rojus

Sankt Morico-Engadino kalnų regione įrengtų kalnų slidinėjimo trasų ilgis sudaro daugiau nei 350 km – iš viso apie 90 trasų. O jei kalnų slidinėjimas ar snieglenčių sportas pabodo, jėgas išbandyti galima nemokamoje lygumų slidinėjimo trasoje, pasisukinėti su pačiūžomis čiuožykloje ar pajusti greitį rogučių trasoje. Visą dieną praleidus gryname ore ant slidžių – geriausias poilsis yra atsipalaiduoti SPA centre. Sankt Morico gydomieji šaltiniai, turtingi įvairių mineralų, buvo žinomi jau maždaug prieš 3500 metų.

Be žiemos pramogų, kurias galima išbandyti patiems, čia siūloma apsilankyti ir tradiciniais tapusiuose įvairiuose renginiuose. Sankt Morice kiekvieną žiemą vyksta žiemos golfo turnyrai, konkūrų ant sniego turnyrai, o taip pat pasauliniai žiemos polo turnyrai ant užšalusio Sankt Morico ežero. Be to, kalnų kurorte du kartus (1928 ir 1948 m.) vyko Žiemos olimpinės žaidynės, taip pat ne kartą vyko slidinėjimo ir rogučių sporto Pasaulio čempionatai ir kitos svarbios žiemos sporto varžybos.

 

sent-morisas.jpg

Nuotraukos autorės

 

Taip pat skaitykite:

Šveicarijos kulinarinės įžymybės: šokoladas

Kur slidinėti Prancūzijoje?

Kur slidinėti Austrijoje?