Visų numylėta Šveicarija

Autorius: Lina Balsytė | Kelionių manija , 2010, Spalio 27d.

Ar kada esate girdėję ką nors blogo apie Šveicariją? Greičiausiai – ne. Panašu, kad šioje šalyje apsilankiusius žmones nuginkluoja kalnai, kriokliai, kalnų ežerai ir upeliai, galvą susuka neapsakomo grožio kalnų papėdėse įsikūrusių miestelių bažnyčių varpų skambesys ir karvių varpelių skambėjimas. Grįžę namo jie dar ilgai kalba apie išsvajotą ir visų numylėtą Šveicariją.

Agnė Adomaitytė prieš kurį laiką taip pat lankėsi Šveicarijoje. Mergina irgi įsimylėjo šią šalį. Tačiau ji įsitikinusi, kad kaip ir kitoms valstybėms, Šveicarijai dar taip pat yra kur pasitempti. Apie tai – kelioniumanija.lt pokalbis su Agne.

 

Apie Šveicariją girdime tik puikius atsiliepimus. Ar jie pagrįsti ir jei taip – kokios pagrindinės aplinkybės lemia tokį puikų šalies įvertinimą?

Dėl pagrįstumo vienareikšmiškai atsakyti negalėčiau. Viena vertus, Šveicarija yra pasakiška šalis, kita vertus – kaip ir bet kuri kita valstybė, Šveicarija dar turi kur pasitempti. Bet tai mano asmeninis vertinimas.

Puikius Šveicarijos įvertinimus, be abejonės, lemia gamta. Nedaug kas išlieka abejingas kalnams, o šioje valstybėje jie yra išskirtinio grožio. Pridėkite prie kalnų krioklius, kalnų ežerus, upes, kalnų papėdėse įsikūrusius miestelius, bažnyčių varpų gaudesį, karvių varpelių skambėjimą ir gausite paveikslą, paperkantį daugybę žmonių.

Pamenu, būdavo – važiuojam automobiliu, žiūrim pro langą ir negalim patikėti, kad tai tikra. Šveicarija apdovanota neapsakomo grožio gamta. Daugiau nei neapsakomo. Žiūrint į kai kurias šios gamtos detales norisi verkti… tikriausiai iš džiaugsmo ir susijaudinimo. Būnant šioje gamtoje tarsi jauti harmoniją, taiką, sambūvį…

sveicarija-silono-pilis.jpg

Šveicarija, Šilono pilis

 

Jei gamta taip sužavėjo, o minėjai, kad vienareikšmiškai įvertinti šios valstybės negalėtum, ar tai reiškia, kad nelabai gerą įspūdį paliko patys šveicarai?

Taip teigti būtų nuodėmė, tačiau kokie šveicarai yra žmonės, vienareikšmiškai atsakyti vėlgi negalėčiau. Kartais itin maloniai nustebindavo jų geranoriškumas. Kad ir antai, sykį pakelėje fotografavau kalnus. Neskubėdama rankose laikiau fotoaparatą ir bandžiau tinkamai nusitaikyti, kai netikėtai stabtelėjo automobilis – nenorėjo sutrukdyti nuotraukai. Apie tai nė nebūčiau pamąsčiusi! Arba, tarkim, vos išsitraukus miesto žemėlapį, labai dažnai netrukus prieidavo koks nors vietos gyventojas ir pasiteiraudavo, ar galėtų kuo nors padėti.

Kita vertus, yra ir nemalonioji pusė. Pirmiausiai tai pačios Šveicarijos pozicija kitų valstybių gyventojų atžvilgiu ir jos piliečių galvose įskiepytas mąstymas. Šveicarija labai nenoriai įsileidžia imigrantus. Žinoma, tai yra suprantama, tačiau kasdienybėje pasireiškiantys tokio mąstymo rezultatai ne vieną sukrečia. Pačiai neteko matyti, tačiau draugai, taip pat keliavę po Šveicariją, pasakojo matę reklamas, kuriose buvo pavaizduotos baltos avys, iš Šveicarijos išspiriančios juodą avį. Šios šalies ksenofobiškumas, mano įsitikinimu, perdėtas.

Šveicarai – tie patys žmonės. Jų taip pat matėme įvairių: pradedant išsilavinusiais ir pasitempusiais žmonėmis ir baigiant gatvėje tarp butelių besivoliojančiais girtuokliais. Skirtumas tik tas, kad pastarųjų Šveicarijoje daug mažiau, nei, tarkim Lietuvoje. Bent jau man susidarė toks įspūdis per poros savaičių kelionę. Be to, labai skirtingos prancūziškoji ir vokiškoji Šveicarijos dalys. Vieniems labiau prie širdies viena dalis, kitiems – kita. Man mielesnė pasirodė vokiškoji. Labai sunku paaiškinti – atrodytų, prancūziškai ir suprantu, ir kultūra turėtų būti artima. Tačiau susidarė toks įspūdis, kad čia gyvenantys žmonės labai pasipūtę. Tuo tarpu Berno, Ciuricho gyventojai – nors ant žaizdos dėk. Būtinai užkalbins, būtinai pasidomės, kur keliauji, ar gali kuo nors padėti ir pan.

Tačiau visi šie niuansai įtakos kelionei tikrai neturi. Jie galbūt būtų daugiau svarbūs tuo atveju, jei norėtum gyventi Šveicarijoje. Tuo tarpu tiesiog keliauti po šalį tikrai netrukdo nei kieno nors pasipūtimas, nei mažesnis draugiškumas, negu norėtųsi.

sveicarija-kalnai.jpg

Šveicarija, kalnai

 

Šveicarija – Europos valstybė, su dideliais kultūriniais skirtumais susidurti tikriausiai neteko? Kas dar, be gamtos, paliko įspūdį?

Išties, kultūrinio šoko Šveicarijoje tikrai nepatyrėme. O be gamtos dar labai patiko šveicariškas maistas, nors daugelis jį ir peikia, teigdami, kad jis pernelyg sunkus skrandžiui ir riebus. Visi Šveicarijos kantonai turi savus „nacionalinius“ patiekalus, taigi galima  nemažai ką išbandyti. Tačiau bemaž garsiausi šios šalies patiekalai – tai fondiu ir raclette. Tiesa, nuvykus prie Ženevos ežero vietos gyventojai rekomenduoja paragauti „Fillete de perche“ – šiame ežere sužvejojamos žuvies.

Žinoma, dar įvairūs sūriai, kurių pasirinkimas čia didžiulis. Tarp saldumynų konkurencijos sau neturi šokoladas. Yra ir gausybė dangiškai skanių pyragėlių.

sveicarija-liucerna.jpg

Šveicarija, Liucerna

 

Ką patartum planuojantiems vykti į Šveicariją?

Pirmiausiai – būtinai tai padaryti! Nuskristi į Šveicariją galima už tikrai patrauklią kainą – reikia tik nepagailėti laiko ieškantis lėktuvo bilietų. Visgi aš rekomenduočiau į šią šalį vykti automobiliu. Manau, kad tie vaizdai, kuriuo matai važiuodamas per šalį, tikrai verti tokio keliavimo būdo.

Antra vertus, infrastruktūra Šveicarijoje yra tiesiog tobula. Dar būnant Lietuvoje internete gali susiplanuoti visą kelionės maršrutą iki tokių smulkmenų, kad net tiksliai žinosi, kelintą valandą ir kur turėsi persėsti, kiek laiko lauksi kito traukinio ir pan. Todėl tai taip pat geras keliavimo po Šveicariją būdas.

Kada Šveicarijoje gražiausia? Aš buvau pavasarį – tuo metu ten viskas žydėjo. Ta žaluma pritrenkianti. Pamatyti Šveicarijoje yra labai daug ką. Mes kelionės metu koncentravomės ne tiek į pačius miestus, kiek labiau į gamtą, kopimą į kalnus. Tačiau taip pat lankėmės ir pagrindiniuose miestuose. Ženeva didelio įspūdžio nepaliko. Skirtingai nei Ženevos ežeras ir aplink jį esantys nuostabūs parkai. Nuostabus ežeras yra Liucernoje. Taip pat rekomenduočiau apsilankyti Intarlakene. Ciurichas manęs taip pat nesužavėjo. Labai graži pasirodė Lozana.

Prieš vykstant į Šveicariją informacijos galima panaršyti internete – anglų kalba yra puikių nuorodų, kur keliauti, kada keliauti, kaip keliauti.

Tiesa, taip pat tie, kurie neketina vykti savo transporto priemone, galėtų pasidomėti „Swisspass“ – pasu, kurį galima įsigyti norimam laikui. Turint jį taikoma nuolaida visoms susisiekimo priemonėms, jei teisingai pamenu, siekia 50 proc. Šis pasas turi ir kai kurių kitų privalumų.

Ačiū už pokalbį.

 

Taip pat skaitykite:

Šveicarijos kulinarinės įžymybės

Slidininkų pasaulio viršūnė – Sankt Moricas