Stambulas: ką pamatyti, ką aplankyti

Autorius: Jolita Koruklu , 2013, Kovo 21d.

Pirmą kartą atvykus į Stambulą yra tiesiog privaloma aplankyti bent jau žymiausiais istorines vietas. Prieš planuodami, pasidomėkite jų darbo laiku, nes pagrindinės istorinės vietos nėra atviros kiekvieną dieną. Sultanahmet rajone rasite Haya Sofiją (Ayasofya) ir Mėlynąją mečetę (Sultan Ahmed Cami).

Mėlynoji mečetė buvo pastatyta 17 amžiuje ir garsėja savo 6 minaretais, kurių neturi nei viena kita pasaulio mečetė. Joje vis dar vyksta pamaldos, todėl suskambėjus maldos šauksmui iš minaretų, turistai nėra įleidžiami, o prieš įeinant reikia nusiimti batus (todėl patarčiau turėti kojines), apsigaubti skara, jei jūsų rankos ar kojos yra nuogos.

Haya Sofija arba Šventosios Sofijos mečetė, pastatyta dar 360 mūsų eros metais, tuo metu buvo didžiausia katedra visame pasaulyje, bet 15 amžiuje ji buvo paversta į mečetę, tačiau lig šiol čia yra išlaikytos krikščioniškos mozaikos. Be to, dėl savo įspūdingo dydžio kolonų ir kupolo, kuris atlaikė ne vieną žemės drebėjimą, ši mečetė laikoma vienu iš septynių pasaulio stebuklų.

Šalia Haya Sofija mečetės užsukite į Topkapi rūmus ir šalia esantį Haremą bei archeologijos muziejų. Nors čia  gali tekti pasistumdyti su didele minia turistų, laukti eilėse prieš einant į kiekvieną kambarį, tačiau kvapą gniaužiantis Haremo interjeras, vaizdai iš balkonų tikrai viso to verti, tiesiog gerai papusryčiaukite prieš eidami. Šiame muziejuje yra daug relikvijų, susijusių su islamo religija, taip pat Osmanų imperijos sultonų dėvėti rūbai ir aksesuarai.

Kitoje Haya Sofija mečetės pusėje raskite laiko nueiti į Bazilikos cisternas, dar vadinamas Yerebatan Sarnici, kurios neabejotinai bus pats įsimintiniausias Stambulo objektas. Nors jį tikrai lengva nepastebėti, bet apie 150 metrų nuo Aya Sofia laukiančių turistų eilė turėtų atkreipti jūsų dėmesį. Tai didžiulės talpos senovinės požeminės cisternos, į kurias vanduo buvo vežamas iš kitų šalių, tam, kad patenkintų to meto miestiečių poreikius. Šiuo metu tai tik muziejus, kuris stebina didžiule erdve ir kolonomis, stūksančiomis čia pat po judria gatve. Čia rasite Medūzos koloną, apipintą legendomis, čia pat galite atsigerti arbatos ar kavos bei nusifotografuoti persirengę dabar jau šiek tiek juokingai atrodančiais Osmanų imperijos stiliaus rūbais.

 

8stambulo-turgus.JPG

 

Paėjėję toliau nuo Bazilikos cisternų arba pavažiavę dvi stoteles tramvajumi, atsirasite Grand Bazare arba Didžiajame turguje. Ši vieta žavi daugybe smulkių parduotuvėlių po vienu stogu.

Kitas turgus, kuris būtų vertas dėmesio, ypač egzotiškų prieskonių mėgėjams – Prieskonių arba Egipto turgus (Misir Carşisi), kuris yra netoli Galata tilto. Norint jį pasiekti reikėtų tramvajumi 5-6 stoteles pavažiuoti nuo Didžiojo turgaus, arba pėsčiomis nuo Sultanahmeto rajono.

Kita vieta, kurią vertėtų aplankyti, ypač jei jus vilioja kavinės, barai ir naktinis gyvenimas, yra Istiklal gatvė arba Taksim. Čia gyvenimas visada verda, nes vargiai ar kada pamatysite šią gatvę tuščią. Ir vėliausią naktį, ir anksčiausią rytą čia sutiksite būrius žmonių. Net jei nesižavite barais, šioje gatvėje rasite daugybę parduotuvių, kavinukių, kur tikrai maloniai praleisite laiką. Be to, eidami šia ilga gatve aplankykite net dvi krikščioniškas bažnyčias.

 

8stambulas-turkija.jpg

 

O jei norite ramesnio naktinio gyvenimo, užsukite į Ortakoy rajoną (į kurį reikės jau pavažiuoti autobusu arba taksi) prie pat Bosforo tilto, kur galėsite grožėtis siauromis gatvelėmis, ramia bet gyvybinga aplinka. Čia prisėdę prie staliuko išgerkite kavos, išsiburkite kavos tirščiais ar tiesiog pasigrožėkite laivais, plaukiančiais Bosforo sąsiauriu, gražiąja Ortakoy mečete bei įspūdingu Bosforo tiltu.

Važiuojant link Taksim rajono pro akis nepraleiskite netoli Auksinio kyšulio stovintį Galata bokštą – užlipę į jo viršų galite apžiūrėti Stambulą iš visų pusių. Iš čia pamatysite visas įžymiąsias vietas. Šis bokštas yra vienas iš seniausių bokštų visame pasaulyje, pirmą kartą pastatytas dar 6 amžiuje, vėliau perstatytas. Sakoma, kad pirmasis žmogus, pasigaminęs medinius sparnus bandė perskristi iš šio bokšto į Azijos pusę. Nors skrydis buvęs sėkmingas, bet tai visai nesužavėjo to meto sultono, kurio manymu, žmogus turi vaikščioti, o ne skraidyti, todėl šis skrydis, deja, buvo paskutinis bandžiusiajam. Osmanų imperijos laikais bokštas buvo paverstas kalėjimu, o dabar tai puiki vieta pasigrožėti Stambulo panorama, išgerti arbatos ar kavos kavinukėje, ar pavakarieniauti restorane. Be to, visai netoli Galata bokšto yra parkas, vadinamas MiniaTurk, kuriame galite pamatyti visų garsiausių Turkijos istorinių vietovių maketus. Ši vieta ypač patinka vaikams.

 

8stambulo-zymios-vietos.JPG

Nuotraukos iš Jolitos asmeninio archyvo

Surfingtheworldcuisine.com

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.
baneris Stambulas-1.jpg