Kelioniumanija.lt

Alanija – Turkijos pietvakariuose, Viduržemio jūros pakrantėje, įsikūręs miestas kurortas. Alanijos nuostabiai gamtinei panoramai didybės ir pastelinių spalvų suteikia miestą juosiantis Toroso kalnų masyvas. Turistus žavi ir vilioja į šią vietovę subtropinis klimatas, vieni švariausių paplūdimių pasaulyje, nuostabūs peizažai, istoriniais paminklai, siauros senamiesčio gatvelės ir nenutrūkstamas, gyvybingas miesto gyvenimas, kuris atsiskleidžia pilnomis pirkėjų parduotuvėlėmis ir verdančiu naktiniu pakrantėje išsidėsčiusių klubų, barų ir diskotekų gyvenimu. Alanijos naktinis gyvenimas garsus visoje Turkijoje. Taip pat mieste gausu parduotuvėlių, restoranų, kavinių ir palei visą pakrantę besidriekiančių viešbučių. Vos per kelis dešimtmečius Alanija iš retai apgyvendintos vietovės sparčiai išaugo, dabar miestas kasdien susilaukia daugybės lankytojų.

Miesto uoste galima išvysti mažų burlaivių, jachtų ir net didelių kruizinių laivų, iš uosto galima pasiekti Piratų, Fosforinę ir Įsimylėjėlių olas, taip pat apie 10 km nuo miesto centro nutolusią Dim olą (Dim Cay), kuriai žavesio suteikia greta tekanti kalnų upė.

Kelionė į Alaniją poilsiautojus traukia, nes miesto paplūdimiai tvarkingi, švarūs, įvertinti Mėlynosiomis vėliavomis, o maudynių sezonas čia trunka net 6 mėnesius – nuo balandžio pabaigos iki lapkričio. Uolėtas pusiasalis, kuriame stovi didingas viduramžių paminklas, dalija smėlėtą miesto paplūdimio ruožą į dvi dalis. Ypač garsus ir populiarus yra vakarinėje miesto pusėje esantis krištolo skaidrumo Kleopatros paplūdimys, kuriame, anot pasakojimų, mėgdavo maudytis Kleopatra. Tai 3 km smėlėta pajūrio juosta, kurioje ilsintis žvilgsnį traukia ilgą istoriją menanti pilis. 8 km į rytus nuo iškyšulio besitęsiantis paplūdimys šiek tiek uolėtas, tačiau puikiai tinka nardymui – čia galima išvysti aštuonkojų, ungurių, murenų ir mažesnių spalvotų žuvyčių. 

Alanijos istorija

Miesto kūrimuisi ir raidai didžiausios įtakos turėjo uostas ir ant kalno įkurta tvirtovė. Alanijos istorija spalvinga: miestas daugybę kartų keitė savo pavadinimą, yra priklausęs piratams, romėnams, bizantiečiams, XI–XII a. jį taip pat užimdavo vis kita imperija: miestas priklausė Bizantijai, turkams, seldžiukams. XIII a. miestą užkariavo seldžiukų sultonas Aladinas Keikubatas. Šio sultono valdymo laikotarpiu ant iškyšulio pastatyta iki šių dienų išlikusi tvirtovė, taip pat daug kitų statinių, o miestas tapo svarbiu prekybos centru ir uostu. Vėliau miestą valdė Karamanlidai, Kipro kunigaikštystės, egiptiečiai, o nuo XV a. – Osmanų imperija.   

Susisiekimas Alanijoje

Susisiekimas Alanijoje patogus: važinėja daug mikroautobusų, tačiau norint autobusą susistabdyti, reikia iškelti ranką. Kelionės taksi kainuoja kiek daugiau, tačiau vakarais ir naktimis tai populiariausias keliavimo būdas. Norint aplankyti toliau nuo Alanijos įsikūrusius miestus, rekomenduojama išsinuomoti automobilį. Be to, Alanijoje siūloma daug įvairiausių ekskursijų, dienos turų tiek autobusu, tiek laivu. Norint apsilankyti miesto apylinkėse – tai geriausias pasirinkimas. Pačiame mieste, tiek viduramžių tvirtovė, tiek kitos lankytinos vietos Alanijoje gali būti pasiektos pėsčiomis arba išsinuomota valtele.

Svarbiausios lankytinos vietos Alanijoje

Alanijos pilis. Iš bet kurios miesto vietovės akį traukia iškyšulyje, ant didžiulio kalno, kadaise įkurta Alanijos pilis. Ši tvirtovė ir ją juosianti 8 km dviguba gynybinė siena pastatyta dar XIII a., kai Alaniją užkariavo seldžiukų sultonas Aladinas Keikubatas, tačiau iki šių dienų siena puikiai išsilaikiusi. Šioje tvirtovėje iš viso būta 140 bokštelių. Aukščiausioje vietoje, rytuose, tvirtovė iškilusi net 250 m virš jūros lygio, o pietuose ji nusileidžia iki pat pakrantės. Šią tvirtovę galima pasiekti pėsčiomis, o užlipus į kalną ir įėjus vidun užplūsta jausmas, tarsi laikas čia būtų sustojęs – tvirtovės viduje išlikę nemažai senovinių statinių: mūrinių vandens talpyklų, pirčių, bizantinio stiliaus bažnyčia su kiemeliu, ištapyta sudėtingomis freskomis, mečetės ir sultonų rūmų griuvėsiai. Iš išlikusių bokštų atsiveria nuostabi kraštovaizdžio panorama. Senovinę atmosferą kuria ir tai, kad už tvirtovės sienų esančiuose namuose vis dar gyvenama.

Raudonasis bokštas (Kizil Kule). Miesto simboliu tapęs Raudonasis bokštas – vienas iš Alanijos tvirtovės bokštų, išdidžiai įsitaisęs rytinėje pusėje, jūros pakrantėje, todėl ypač atkreipia poilsiautojų dėmesį. Raudonuoju aštuonkampis bokštas vadinamas dėl raudonų plytų, kurios buvo naudotos viršutiniųjų bokšto aukštų statybai, pirmieji aukštai buvo sumūryti iš akmenų. Šio bokšto, kaip ir tvirtovės, istorija siekia XIII a. Bokšto paskirtis buvo susijusi su jo vieta – stovėdamas pačioje pakrantėje jis buvo skirtas stebėti, saugoti laivų statyklai ir uostui. Žymųjį bokštą sudaro 5 aukštai, o iš viso bokšto aukštis siekia 33 m. Iki bokšto viršaus galima užlipti dideliais akmeniniais laiptais, o užlipus galima grožėtis nuostabiu gamtos ir žmogaus suformuotu kraštovaizdžiu. Bokšte įrengtas etnografinis muziejus, o pirmasis bokšto aukštas naudojamas parodoms.

Laivų statykla (Tersane). Svarstantiems, ką dar pamatyti Alanijoje rekomenduojama užsukti į Laivų statyklą. Seldžiukų valdymo laikotarpiu, XIII a., pastatytos Laivų statyklos pagrindinė funkcija buvo didžiulių karinių laivų statybos. Stebina faktas, kad vienu metu šioje statykloje galėjo būti statomi net 5 laivai. Šis didžiulis statinys – 56 m ilgio ir 44 m pločio, su penkiomis sujungtomis arkinėmis galerijomis. Statykloje taip pat yra keletas biuro kabinetų, ūkiniai pastatai, nedidelė mečetė. Greta statyklos, ant uolos, buvo įsikūrę ginklų ir parako dirbtuvės, kuriuose buvo gaminamos karo laivams skirtos patrankos. Laivų statykloje apsilankyti galima atplaukus iš miesto uosto išsinuomavus valtelę.

Archeologijos muziejus. Norintiems susipažinti su miesto istorija, siūloma aplankyti ir archeologijos muziejų, kuriame galima išvysti apylinkėje rastų indų, papuošalų, buities reikmenų. Šiame muziejuje eksponuojami helenistinio, romėnų ir bizantinio laikotarpių radiniai. Muziejaus sode galima susipažinti su vietos augalija ir gyvūnija.

Damlato ola. Alanija turtinga grotomis, kurių galima pamatyti išilgai pakrantės. Kelionė į Alaniją neįsivaizduojama be apsilankymo viename iš daugiausiai turistų pritraukiančių objektų – Damlato olos. Ši natūralaus gamtinio grožio stalaktitų, stalagmitų ir kalkių nuosėdų ola susiformavo prieš daugiau nei 15 tūkst. metų ir yra garsi dėl savo gydomųjų galių – teigiama, kad šioje oloje esantis oras padeda išgyti nuo astmos ir kitų kvėpavimo takų ligų. Ši ola išsišakojusi į du koridorius, vieno iš jų gale telkšo ežerėlis, oloje nuolat būna pastovi 22–23 °C temperatūra ir 90–98 proc. drėgmė.

Svarbiausios lankytinos šalia Alanijos (dienos ekskursijos)

Sidė. Per kiek daugiau nei valandą automobiliu galima pasiekti už 68 km į pietvakarius esantį antikinį miestelį Sidę. Miesto puošmena – Romos laikų griuvėsiai: akvedukai, miesto sienos griuvėsiai, fontanas, čia taip pat galima išvysti didingo amfiteatro liekanas. Būtina nukeliauti iki šiame mieste esančių II a. Apolono ir Atėnės šventyklų, taip pat apsilankyti romėnų pirtyje muziejuje, kur eksponuojamos antikinės skulptūros, marmurinis sarkofagas ir kiti eksponatai. 

Manavgatas. Per 20 minučių į šiaurę nuo Sidės įsikūręs Manavgatas, kuriame galima išvysti įspūdingą mečetę su minaretais. Visai netoli už miesto yra nuostabūs Manavgato kriokliai, kuriuos supa nuostabi gamta ir arbatmedžių sodai.

Sapaderės ir Žaliasis kanjonai. Iš Alanijos kurorto organizuojamos kelionės į Sapaderės ir Žaliąjį kanjonus. 700 metrų ilgio Sapaderės kanjonu tarp aukštų ir stačių kalnų vingiuoja medinis pėsčiųjų takas. Pasivaikščiojimas šiuo taku – tikra ramybės oazė: maloni kalnų vėsa, čiurlenantis skaidrus vanduo, mažyčiai šniokščiantys kriokliai ir oleandrų žiedai. Žaliojo kanjono vaizdais galima grožėtis iš laivo, plaukiant dėl Manavgato užtvankos susiformavusiais ežerais.

Visos lankytinos vietos