Kelioniumanija.lt

Antalija – Turkijos pietuose, šiltoje Viduržemio jūros pakrantėje, įsikūręs miestas, kurortas ir uostas. Miestas įsikūręs ant stačių pajūrio uolų, o visos Antalijos provincijos pakrantė tęsiasi net 640 kilometrų. Antalija traukia turistus ne tik nepaprasto grožio gamta, bet ir istoriniais, kultūriniais lobiais. Svečiuojantis šiame mieste galima mėgautis šiltu klimatu, saule (kuri čia šviečia apytiksliai 300 dienų per metus), grožėtis nenusakomo žydrumo, skaidria jūra ir medžiais apaugusiais kalnais. Antalijos paplūdimiai laikomi vienais švariausių pasaulyje, todėl net 7–8 metrų gylyje jūros dugnas atrodo toks pat ryškus kaip ir prie kranto.

Kadangi Antalija yra vienas didžiausių Turkijos kurortų, jame gausu ne tik nuostabių paplūdimių, bet ir vandens pramogų parkų, populiarus plaukiojimas plaustais, nardymas, mieste taip pat veikia delfinariumas ir didžiausias pasaulyje akvariumas, kuriame, iš viršaus apsuptam vandens, galima vaikščioti stikliniu tuneliu. Antalija, kaip kurortas, taip pat išsiskiria gausybe aukščiausio lygio viešbučių, SPA centrų, naktinių klubų, barų ir kitų pramogų, tačiau kartu šiame mieste galima susipažinti su turtinga krašto istorija ir kultūra.

 

Antalijos istorija

Miestą 150 m. pr. Kr. įkūrė Pergamo karalius Atalas II. 133 m. pr. Kr. miestą užkariavo romėnai ir taip jis tapo imperatoriaus Adriano žiemos rezidencija. IV–XV a. miestas priklausė Bizantijos imperijai, dar vėliau miestą valdė seldžiukai, Osmanų imperija, o po Pirmojo pasaulinio karo miestą užėmė Italija. Tik nuo 1921 m. Antalija priklauso Turkijai. Šis modernus ir didelis miestas intensyviau kurtis pradėjo tik po Antrojo pasaulinio karo – iki tol miestą sudarė tik senoji jo dalis Kaleiçi. 

 

Susisiekimas Antalijoje

Antalija turistams gali pasiūlyti didelę viešojo transporto įvairovę: mieste galima keliauti autobusais, taksi, tramvajais ar autobusiukais. Patogiausia ir pigiausia lankytinas Antalijos vietas pasiekti naudojantis miesto autobusais. Taip pat Antalijoje turistams įprasta naudotis mažaisiais autobusais, kuriais galima važinėti ne tik mieste, bet ir užmiestyje, tačiau šis susisiekimo būdas yra kiek brangesnis. Keliauti mieste šiais autobusiukais kainuoja 1,5 Turkijos lirų (0,45 Eur.), o užmiestyje šiek tiek daugiau. Juos galima susistabdyti bet kur gatvėje, taip pat ir bet kur iš jų išlipti, kas yra ganėtinai patogu. Tramvajumi galima pasiekti tik dalį Antalijos vietovių, tačiau šis keliavimo būdas patrauklus turistams – tramvajais pasiekiamas daugelis miesto muziejų ir kitos populiariausios lankytinos vietos Antalijoje. 

 

Svarbiausios lankytinos vietos Antalijoje:

 

Kaleiçi (Senoji Antalija). Kaleiçi (Senoji Antalija) – tai maža senojo miesto dalis, esanti moderniojo miesto centre, kadaise buvusi Romos miestu, Bizantijos centru, vėliau seldžiukų turkų, Osmanų turkų miestu. Anksčiau miestą supo didelės akmeninės sienos, o į jį patekti buvo galima tik per keletą vartų. Dabar Antalijos senamiestis pasitinka parduotuvėlių, kavinių, barų, restoranų ir kitų turistams skirtų erdvių gausa, čia nuolat zuja daugybė Antalijos senamiesčiu besižavinčių turistų. Senamiestis vilioja lankytojus vingiuotomis gatvelėmis, masyviomis akmenų sienomis, vaizdingais senais greta vienas kito pastatytais namais. Vaikštinėjant Antalijos senamiesčiu būtina aplankyti sename osmanų žvejo namelyje įrengtą Suna-İnan Kıraç muziejų, kuriame galima susipažinti su Antalijos kultūra ir antikine istorija.

 Adriano vartai. Senamiesčio ir moderniosios miesto dalies ribą žymi garsieji Adriano vartai, kadaise, kai miestas dar nebuvo išsiplėtęs, funkcionavę kaip įėjimo į Antalijos miestą vartai. Tai vienas iš nedaugelio išlikusių romėnų architektūros pavyzdžių, pastatyti siekiant įamžinti 130 m. pr. Kr. imperatoriaus Adriano kelionę į Kaleiçi. Tai vieninteliai išlikę Senosios Antalijos istoriją menantys vartai, juos sudaro trijų arkų portalas ir balto dekoratyvinio marmuro kolonos, išlikęs ir iš vartų šonų supančios gynybinės sienos fragmentas. 

 Senasis uostas. Kaleiçi juosia nedidelėje įlankoje įsikūrusį senąjį miesto uostą. Šiandien uostas naudojamas kaip mažų valčių ir jachtų prieplauka, kurioje galima pasinaudoti siūlomomis ekskursijomis. Iš šios prieplaukos galima užsisakyti ir nenusakomo žavesio ekskursiją iki Žemųjų Dudeno krioklių. Seniau uostą supusi tvirtovė neišliko, tačiau buvo atstatyta. Dabar joje įsikūrusios kavinės, barai, restoranai, parduotuvės ir kitos turistams skirtos įstaigos. Be to, greta senojo miesto uosto XIX a. iš akmens pastatyta praeivių žvilgsnius traukianti mažytė Iskele mečetė.

 Laikrodžio bokštas. Neatsiejama miesto dalimi bei simboliu tapęs ir Laikrodžio bokštas – vienintelis iš 80 kadaise miestą supusios tvirtovės bokštų. Šis istorijos paminklas XIX a. pastatytas iš natūralios formos apdirbtų akmenų.

 Karaalioglu parkas. Karaalioglu parkas – pagrindinis miesto parkas, įkurtas Antalijos centre. Šis parkas turistus traukia ne tik jame tvyrančia ramybe, gražiai sutvarkyta aplinka, bet ir nuo parke įkurtų apžvalgos aikštelių atsiveriančiu nuostabiu kraštovaizdžiu.

 Hidirliko bokštas. Šalia Karaalioglu parko, ant uolų, išdidus stūkso Hidirliko bokštas. Manoma, kad šis bokštas II amžiuje buvo pastatytas romėnų. Iki šiol nėra aišku, kokia buvo bokšto paskirtis: ar kaip mauzoliejaus, ar kaip švyturio, ar kaip miesto gynybos bokšto. Masyvus, kvadratinio plano bokštas siekia 14 m. aukštį.

 Yivli minareto mečetė. Antalija didžiuojasi ir įspūdinga religine architektūra. Daugiakupolinių pastatų architektūros pavyzdys – stačiakampio plano Yivli minareto mečetė, turinti šešis kupolus. Šioje mečetėje veikia meno dirbinių galerija. XIII a., valdant seldžiukų sultonui Aladinui Keikubadui, pastatytas 37 metrų aukščio Yivli minaretas stūkso į rytus nuo mečetės. Šis minaretas susideda iš aštuonių puscilindrių, kuriuos puošia mozaikos.

 Kesiko minaretas. Kesiko minaretas iš pradžių buvo Romos šventykla, tačiau vėliau pastatas paverstas į 5 navų kupolo formos bizantinę šv. Mergelės Marijos cerkvę. XVI a. bažnyčia tapo Sehzado Korkuto mečete, prie jos pristatytas minaretas.

 Mažasis Antalijos miestas. Nežinantiems, ką pamatyti Antalijoje, taip pat reikėtų apsilankyti miniatiūrų parke Mažajame Antalijos mieste – muziejuje po atviru dangumi, kuriame galima išvysti net 86 pasaulinį pripažinimą pelniusių pastatų maketus, kurie sumažinti masteliu 1:25. Mažojo Antalijos miesto pastatai apima net kelių tūkstantmečių laikotarpį. Pastatų kopijos kurtos analizuojant ir tiriant pastatų fotografijas ir brėžinius, detaliai, tiksliai atkartojant tikruosius pastatus.

 Archeologijos muziejus. Kėlionė į Antaliją turistams neatsiejama ir nuo vieno didžiausių Turkijoje Archeologijos muziejus, kuriame galima išvysti įvairiausių Antalijos ir kitų regionų eksponatų. Iš viso muziejuje eksponuojam daugiau kaip 5000 akmens amžiaus, helenizmo, romėnų ir osmanų laikotarpių eksponatų: monetų, papuošalų, keramikos, ginklų, ikonų, mozaikų, portretų, sarkofagų ir statulų. Eksponatus galima pamatyti trylikoje muziejaus ekspozicijos salių ir ekspozicijoje muziejaus sode.

 Dudeno kriokliai. Dar vienas objektas, kurį būtina pamatyti svečiuojantis Antalijoje, 12–14 km į šiaurės rytus nuo miesto centro, esantys Dudeno krioklių parkas. Šiuos krioklius natūraliai suformavo Dudeno upė. Aukštesniuosius Dudeno krioklius supa gražiai sutvarkytas parkas, uolų ir miškų masyvai, o Žemųjų Dudeno krioklių vanduo iš 40 metrų aukščio krenta tiesiai į Viduržemio jūrą. 

 

Lankytini objektai šalia Antalijos (dienos ekskursijos):

 

Hierapolis (Pamukalė). Svečiuojantis Antalijoje vertėtų pasižvalgyti ir po užmiestį, kur taip pat gausu lankomų objektų. Turint laisvą dieną, neabejotinai vertėtų nuvykti 241 km į Antalijos pietvakarius nutolusį įstabaus grožio miestą Hierapolį (Pamukalę). Jau iš toli šis miestas atpažįstamas iš savo spindinčio baltumo kalvų. Hierapolyje galima mėgautis gydomaisiais terminiais šaltiniais, taip pat natūraliai terasomis susiformavusiomis kalkinėmis voniomis. Šie šaltiniai kartu su Hierapolio miestu pripažinti UNESCO pasaulio paveldo objektu. Šiame antikiniame Turkijos mieste taip pat vertėtų aplankyti archeologijos muziejų, kuriame eksponuojami net bronzos amžiaus istoriją menantys eksponatai.

Termesas. Greta Antalijos, 36 km į pietvakarius įsikūręs dar vienas antikinis miestas – Termesas. Turistus ypač traukia šiame kalnuose išsidėsčiusiame mieste išlikusios antikinio teatro liekanos. 

Aspendosas. Kitas miestas, kuriame galima išvysti geriausiai iki šių dienų išsilaikiusį ir vis dar renginiams naudojamą antikos teatrą, – Aspendosas. Šis miestas nuo Antalijos nutolęs 49 km į rytus. Teatras, kurį gali išvysti miesto lankytojai, statytas II a., jame telpa 15 tūkstančių žiūrovų. 

Pergė. 17 km nuo Antalijos į šiaurės rytus stūkso dar vieni – Pergės – miesto griuvėsiai. Šiame mieste išlikę architektūriniai paminklai – antikinio teatro griuvėsiai, U formos plano stadionas, pirmosios miesto bažnyčios griuvėsiai, Agoros aikštė, kurią supa korintinės kolonos, o centre stovi II a. statyta Tichės šventykla.

 

Visos lankytinos vietos