Kelioniumanija.lt

Bodrumas – pietvakarių Turkijos miestas, įsikūręs vaizdingame pusiasalyje, kurį skalauja net dvi – Viduržemio ir Egėjo – jūros. Didingą krašto istoriją mena kadaise buvusio garsaus antikinio miesto – Halikarnaso – griuvėsiai. Šiandien Bodrumas yra vienas iš svarbiausių prekybos, meno ir pramogų centrų, koks jis ir buvo kadaise, prieš kelis šimtmečius, todėl kelionė į Bodrumą tikrai bus nepamirštama. Tai jūros pakrante nusidriekęs miestas, kuriame harmoningai dera tradicijos ir modernumas, jaučiama paslaptingos miesto istorijos dvasia. Bodrumas traukia lankytojus ir gamta: žaliomis kalvomis, alyvmedžių sodais ir apelsinmedžių giraitėmis, saule, šilta ir skaidria jūra. Jūros temperatūra vasarą siekia 25 °C, o žiemą nukrinta tik iki 15 °C, todėl Bodrumo paplūdimiai patrauklūs turistams. Miesto svečius žavi pasivaikščiojimai siauromis ir mažomis miesto gatvelėmis, išsiraizgiusiomis tarp baltų dviaukščių namukų, kuriuose atsikartoja mėlynos spalvos akcentai ir antikinės kolonos.

Bodrumas išsiskiria savo naktiniu gyvenimu: šiame mieste daugybė barų, klubų, diskotekų ir kavinių. 1979 m. atidarytas „Halikarnasas“ – vienas gražiausių klubų visame pasaulyje, Turkijos naktinio gyvenimo pradininkas.

Tarp populiariausių pramogų Bodrume neabejotinai verta išskirti nardymą: miesto pakrantę skalaujanti Egėjo jūra yra rami, šilta, nepasižymi potvyniais ar stipriomis srovėmis, todėl nardyti čia saugu ir malonu. Povandeniniams tyrinėjimams dera ir paslaptinga, gamtos suformuota vietovė nelygus reljefas, ugnikalniai, urvai ir rifai.

Bodrumo pusiasalis unikalus itin skaidriu vandeniu ir gražiomis įlankomis, todėl turistai ypač mėgsta pasižvalgyti po apylinkes keliaudami laivu arba pasinaudoti „Mėlynąja kelione“. Kiekvieną dieną pajūryje galima rasti nemažai laivų, siūlančių vandens keliones. Svarstantiems, ką pamatyti Bodrume, rekomenduojama „Mėlynoji kelionė“ – vandens kelionė iš Bodrumo į pietų priemiesčius, grožintis Egėjo ir Viduržemio jūrų pakrantėmis.

 

Susisiekimas Bodrume

Lankytinos vietos Bodrume gali būti pasiektos naudojantis patogia ir išplėtota miesto mikroautobusų ir autobusų transporto sistema. Mikroautobusais iš autobusų stoties galima patekti į atokesnius kaimelius. Tyrinėjant miestą ar pramogaujant vakare, patariama iš anksto įsidėmėti, kada važiuos paskutinieji mikroautobusai, nes kitaip grįžti teks taksi. Kelionės taksi kaina skaičiuojama pagal nuvažiuotus kilometrus, tačiau nuo vidurnakčio tarifai yra dvigubai didesni.

 

Bodrumo istorija

Miesto teritorijoje žmonių gyvenama jau tūkstančius metų, todėl miestas žavi neįtikėtinai ilga ir turininga istorija. Vietovėje, kurioje dabar yra Bodrumas, senovėje buvo įsikūręs antikinis miestas Halikarnasas. Šiame mieste stovėjo vienas iš įstabiausių pasaulio statinių – Karijos karaliaus Mausolo mauzoliejus. Su istorija šį miestą sieja ir tai, kad Halikarnase V a. pr. Kr. gimė istorijos pradininkas Herodotas.

Miesto istoriją galima skaičiuoti nuo VII a. pr. Kr., kai į dabartinę Bodrumo teritoriją atsikėlė graikai, tačiau jau 546 m. pr. Kr. Egėjo jūros pakrantėje esančius Graikijos miestus, o kartu ir Halikarnasą, užėmė persai. III a. pr. Kr. Halikarnasas atiteko karaliui Mausolui. Iki tol Halikarnasas nebuvo didelis miestas, tačiau Mausolo valdymo laikais tapo sostine. Vėliau, iki 1960 m., Bodrumas buvo žvejų kaimu, tačiau dabar miestas vėl yra tapęs viso regiono traukos centru.

 

Svarbiausios lankytinos vietos Bodrume

Šv. Petro pilis. Viešint Bodrume, būtina apsilankyti pagrindiniu miesto simboliu tituluojamoje Šv. Petro pilyje. Ši pilis, pastatyta miesto centre, pakrantėje, yra žymi įspūdinga viduramžių architektūra. Dauguma akmenų šios pilies statybai panaudoti iš karaliaus Mausolo kapo.

Šv. Petro pilis buvo monumentalus krikščioniškosios Europos vienybės prieš didėjančią Osmanų imperijos galią simbolis. Pilis išsilaikiusi puikiai, šiuo metu joje įsikūręs vienas garsiausių pasaulyje muziejų – Povandeninės archeologijos muziejus, kuriame galima išvysti įvairių laivų liekanų ir kitų jūros dugno radinių. Povandeninės archeologijos muziejaus eksponatai siekia bronzos, antikos ir helenistinį laikotarpius.

Halikarnaso mauzoliejus. Miesto svečiai, kurie nežino, ką pamatyti Bodrume būtina, privalo nukeliauti iki Halikarnaso mauzoliejaus griuvėsių. Halikarnaso mauzoliejaus – vieno iš septynių senojo pasaulio stebuklų – griuvėsius galima išvysti pačiame miesto centre. Šis monumentalus statinys buvo 45 m aukščio, jį sudarė kelios pakopos: pirmame aukšte buvo įrengta kapavietė, virš jos – 12 m kolonada, dar aukščiau – piramidė, o mauzoliejaus viršuje – statulos. Mauzoliejų juosė įvairių dydžių žmonių, liūtų ir kitų žvėrių skulptūros. Masyvi Halikarnaso mauzoliejaus konstrukcija išliko šimtmečius, tačiau viduramžiais ji, manoma, buvo sugriauta žemės drebėjimo.

Bodrumo amfiteatras. Dar vienas objektas, kurį verta pamatyti svečiuojantis Bodrume – IV a. pr. Kr. statytas Bodrumo amfiteatras, talpinantis net 13 tūkst. žiūrovų. Iš šio amfiteatro atsiveria įstabus miesto kraštovaizdis.

Mindoso vartai. Prie vakarinio įvažiavimo į miestą stūkso III a. pr. Kr. Mindoso vartų griuvėsiai. Kadaise šie vartai ir greta jų stovėjusi siena žymėjo miesto ribas. Vardą vartai gavo iš antikinio miesto Mindoso, į kurio pusę vartai buvo nukreipti.

 

Lankytini objektai šalia Bodrumo (dienos ekskursijos)

Efesas. Kelionė į Bodrumą neturėtų apsiriboti tik žvalgymusi po miestą, miesto svečiams patariama apsilankyti ir kituose netoliese įsikūrusiuose miestuose. Apie 160 km į šiaurę, už maždaug dviejų su puse valandų kelio automobiliu nuo Bodrumo yra Efesas. Šis miestas mena dar antikos laikų istoriją, tačiau iki šiol yra išsaugota daug jo istorinių elementų, kuriuos išvysti privalo kiekvienas miesto lankytojas. Efeso svečiai gali vaikštinėti marmuru grįstomis gatvėmis, pasigrožėti didžiojo teatro galybe, pasivaikštinėti Celcijaus bibliotekoje, išvysti Romos laikų viešąsias pirtis ir kitus objektus, kurie užlieja antikos dvasia. Keliaujant į Efesą galima aplankyti Švč. Mergelės Marijos namus, Šv. Jono bažnyčią, Artemidės šventyklą, laikomą vienu iš septynių senojo pasaulio stebuklų. Švč. Mergelės Marijos namais laikoma vieta, kur, tikima, paskutiniaisiais savo gyvenimo metais gyveno švč. Mergelė Marija. Šis namas katalikų paskelbtas piligrimine vieta ir veikia kaip bažnyčia, į kurią kasdien plūsta daugybė tikinčiųjų.

Didimas. Lankantis Efese taip pat galima apsilankyti ir netoliese esančiame Didime. Šis miestas turistus vilioja ne tik smėlėtu paplūdimiu ir šilta jūra. Šis miestas garsus ir čia stovinčia didinga antikine Apolono šventykla. Tai viena didžiausių šventyklų pasaulyje: jos ilgis – 100 metrų, plotis – 60 metrų, o šventyklos konstrukcijai panaudotos net 122 kolonos. Šventykloje galima išvysti neišdildomą įspūdį paliekančius Dzeuso, Apolono, Artemidės ir Leo biustus, marmuro dekorą, bareljefus.

Pamukalė. Dar viena vieta, kurią rekomenduojama aplankyti svečiuojantis Bodrume – Pamukalė. Ši vietovė nutolusi kiek labiau – 273 km į šiaurės rytus, o kelionė automobiliu į ją trunka kiek daugiau nei tris valandas. Pamukalė vertinama kaip nuostabaus grožio vieta, unikali akinančiai baltomis kalkinėmis terasomis, kurios formuojasi, kai kalnų šlaitais žemyn tekantis druskingas vanduo netenka anglies dioksido. Šioje vietovėje yra net 17 šiltųjų vandens šaltinių, kurie dėl jų natūralių gydomųjų savybių naudojami nuo Romos laikų. Būtina aplankyti ne tik šį gamtos stebuklą, bet ir pasižvalgyti po antikinį miestą Hierapolį.

Bargilya. Lankantis Bodrume rekomenduojama užsukti ir į netoliese, už 33 km į šiaurės rytus, esantį Bargilya, kur dauguma gyventojų augina alyvuoges. Šį miestą galima vadinti atskiru pasaulėliu, žavinčiu lagūnomis ir jaukiais žuvies restoranais. Lagūna, kitaip žinoma kaip Tuzlos ežeras, yra viena geriausių vietų stebėti paukščius – čia galima pamatyti ir gražiųjų flamingų.