Kelioniumanija.lt

Odesa – Ukrainos pietvakariuose, Juodosios jūros pakrantėje įsikūręs miestas ir didžiausias šalies uostas. Miestas laikomas kultūros iš švietimo centru: čia veikia nemažai aukštųjų mokyklų, muziejų ir teatrų. Turistus miestas traukia smėlėtais paplūdimiais Juodosios jūros pakrantėje, saulėtu klimatu ir neoklasicistine miesto architektūra. Odesa miesto svečius patraukia ir savo žemyniniu švelniu klimatu: žiemos čia gana šiltos ir trumpos, o vasarą vidutinė temperatūra laikosi apie +25,7 °C. Per visą Juodosios jūros pakrantę, išskyrus uostą, įrengtos paplūdimių zonos. Kelionė į Odesą neabejotinai suteiks jums nepamirštamų įspūdžių.

Odesos istorija

Dabartinio miesto teritorijoje gyventa jau seniai, tačiau paties miesto istorija skaičiuojama nuo XIV a., kai čia totoriai įkūrė Chadžibėjų. Per savo istoriją Chadžibėjus ne kartą keitė šeimininkus: XV a. kurį laiką jį valdė LDK, 1764 m. jį perėmė Turkija, o 1791 m. užvaldė rusai. 1794 m. naujieji šeimininkai Chadžibėjui suteikė miesto statusą, o po vienerių metų miestui davė ir naują vardą – Odesa.
XIX a. Odesos miestas sparčiai plėtėsi, tam didelės įtakos turėjo ir 1866 m. čia įrengtas geležinkelio mazgas. Odesa tapo trečiu pagal dydį miestu ir antru pagal svarbą uostu visoje Rusijos imperijoje. Per Antrąjį pasaulinį karą Odesoje vyko sovietinės ir vokiečių-rumunų armijų susirėmimai, todėl miestas buvo stipriai apgriautas.

Susisiekimas Odesoje

Iš tarptautinio Odesos oro uosto į miesto centrą patogiausia atvykti autobusu, o lankytinos vietos Odesoje gali būti pasiektos gana įvairiu transportu: čia važinėja maršrutiniai autobusai, mikroautobusai, tramvajai, troleibusai, taip pat veikia funikulierius.
Ištirti miesto centrą ir aplankyti jame esančius turistų traukos centrus patogiausia pėsčiomis, tačiau paplūdimius ar kitas lankytinas vietas greičiau pasiekti viešuoju transportu.

Lankytinos vietos

Potiomkino laiptai

Vienas žymiausių lankytinų miesto objektų – gigantiški Potiomkino laiptai, jungiantys miesto centrą ir uostą. 1837 m. šiuos laiptus, kaip dovaną savo žmonai Elžbietai, pastatė princas Aleksandras Vorontsovas. Anksčiau čia būta 200 pakopų medinių laiptų, tačiau dabar esantys laiptai granitiniai, sudaryti iš 192 pakopų. Jų dydis išties įspūdingas – 142 metrų ilgio, 24 metrų aukščio, apačioje jų plotis 21,7 metrai, o viršuje – 12,5 metrai. Šie laiptai tituluojami vienais gražiausių visoje Europoje, o nuo jų atsiverianti Juodosios jūros panorama – tiesiog stulbinanti.

Odesa garsėja savo Valstybiniu operos ir baleto teatru, kuris dvelkte dvelkia prabanga: ji juntama tiek žvelgiant į pastato fasadą, tiek ir įėjus vidun. Didžiausią įspūdį palieka rokoko stiliaus žiūrovų salė, kurioje erdvės harmoniją kuria dekoratyvinės kolonos, arkos, kupolai, žvakės, įvairios paauksuotos detalės ir kiti puošybiniai elementai. Šis architektūros šedevras projektuotas XIX a. architektų Ferdinando Fellnerio ir Hermanno Helmerio, tai pirmasis pastatytas teatras visoje Ukrainoje. Būtinai nueikite į kurį nors čia vykstantį spektaklį ar pasiklausykite koncertų, kurie jus priblokš ne tik aukšta menine verte, bet ir įspūdinga akustika. Beveik pusę tūkstančio lankytojų talpinančioje salėje girdisi net menkiausias šnabždesys.

Požeminiai katakombų tuneliai

Dar vienas objektas, ką pamatyti Odesoje tiesiog būtina, – požeminiai katakombų tuneliai. Tai požeminis labirintas, sukurtas prieš maždaug du šimtus metų kalkakmenio kasybos metu. Šie tuneliai laikomi pačiais ilgiausiais požeminiais katakombų tuneliais visame pasaulyje ir yra išsiraizgę po miestą ir Odesos regioną apie 2 500 km. Antrojo pasaulinio karo metais Odesos katakombos buvo naudojamos kaip vokiečių ir rumunų armijų stovyklavietės. Šio karo metu katakombose slėpėsi ir sovietų partizanai.

Tolstojaus rūmai

Tai, ką pamatyti Odesoje taip pat verta – Tolstojaus rūmai, kuriuose galima išvysti čia gyvenusių grafų Tolstojų šeimos sukauptą paveikslų kolekciją. Be paveikslų galerijos čia taip pat veikia dailės muziejus. Rūmai dėmesį patraukia savo išskirtine architektūra, jie itin vertinami dar ir dėl to, jog nepaisant sudėtingos ir ilgos istorijos išlaikė beveik visiškai autentišką interjerą. Šis rusų klasicizmo stiliaus pastatas, dekoruotas baroko ir renesanso elementais, miesto centre buvo pastatytas 1830 m.

Odesos archeologijos muziejus

Odesos archeologijos muziejus – vienas seniausių archeologijos muziejų visoje šalyje, įkurtas dar 1825 m. Pastatas, kuriame įkurtas muziejus, pastatytas XIX a. pabaigoje. Šiame archeologijos muziejuje saugoma kiek daugiau nei 160 tūkstančių eksponatų iš viso pasaulio: archeologiniai radiniai iš Juodosios jūros šiaurės regiono, didžiausia Senovės Egipto laikų sarkofagų kolekcija visoje Ukrainoje, akmens plokštės su hieroglifais ir papirusų fragmentai, Senovės Graikijos ir Senovės Romos laikų eksponatai. Muziejus taip pat garsėja savo monetų ir medalių kolekcija.

Deribasovo pėsčiųjų gatvė

Tikrai verta aplankyti ir miesto širdimi vadinamą Deribasovo pėsčiųjų gatvę. Joje įsikūrę patys prašmatniausi restoranai, prabangios parduotuvės, kavinės, šią gatvę pamėgę ne tik turistai ar vietiniai gyventojai, bet ir gatvės muzikantai, savo muzika kuriantys unikalią šios vietos atmosferą. Gatvę puošia ir čia stovinčios skulptūros, miesto parkas ir sodas.

Kino muziejus

Kino muziejus – tai unikali vieta susipažinti su kino istorija. Šis muziejus įsikūręs Odesos kino studijoje, istoriniame dvare. Muziejuje eksponuojama daugiau nei 10 tūkstančių įvairių su kino istorija ir veikla susijusių eksponatų: filmai, knygos, scenarijai, buvusių Odesos kino studijos vadovų asmeniniai daiktai, fotografijos, apdovanojimai, kino ir garso įranga bei kiti eksponatai. Čia saugoma istorinė medžiaga nuo kino išradimo iki postmodernizmo, skaitmeninio ir avangardinio kino.

Paplūdimiai

Lanžerono paplūdimys

Arčiausiai Odesos miesto centro įsikūręs Lanžerono paplūdimys. Takas į šį paplūdimį veda per seniausią ir didžiausią mieste Ševčenkos parką. Šiame paslaptingame parke stūkso didingas obeliskas, skirtas Antrojo pasaulinio karo aukoms atminti. Viena iš išskirtinių Lanžerono paplūdimio pramogų – delfinariumas, kuriame galima išvysti žavingų delfinų pasirodymų.

Otrados paplūdimys

Vienas tarp turistų populiariausių paplūdimių Odesoje – Otrada. Be smėlėto paplūdimio viena didžiausių atrakcijų čia – keltuvas, kuriuo virš medžių viršūnių ir grožintis atsiveriančia nuostabia panorama galima nukeliauti nuo Prancūzijos bulvaro iki paplūdimio. Paplūdimyje siūlomos standartinės paslaugos: gultų ir skėčių nuoma, dušai ir tualetai. Otradoje esančiame jachtų klube galima išsinuomoti jachtą, katamaraną ar valtį ir leistis į pažintinę kelionę su jūros pasauliu, taip pat pasigrožėti krantine iš vandens.

Delfinų paplūdimys

Ne mažiau populiarus ir Delfinų paplūdimys, besidriekiantis pakrante 1 km. Šis paplūdimys ypač rekomenduojamas keliaujantiems automobiliu – gerai išvystyta infrastruktūra, lygūs keliai, įrengta automobilių stovėjimo aikštelė. Kainos šiame paplūdimyje yra kiek didesnės nei kituose, tačiau turistų jis mėgiamas dėl aukštos paslaugų kokybės, švaraus paplūdimio. Delfinų paplūdimyje nėra itin daug kavinių ir restoranų, bet vandens ar ledų poilsiautojai gali įsigyti čia esančiuose kioskuose. Netoli šio paplūdimio įsikūręs Odesos botanikos sodas.

Arkadijos paplūdimys

Populiariausias iš Odesos paplūdimių – priemiestyje, vos už 15 min. nuo miesto centro esanti Arkadija. Šis paplūdimys išsiskiria ne tik ypatingai gražia gamta, bet ir aktyviu naktiniu gyvenimu – prie paplūdimio veikia daug barų, naktinių klubų, diskotekų. Dauguma kavinių, barų, naktinių klubų ir restoranų išsirikiavę vienas greta kito palei pakrantę, todėl pietaujant galima mėgautis nuostabiais pajūrio vaizdais. Arkadijos paplūdimys garsėja itin aukštos kokybės paslaugomis.