Kelioniumanija.lt

Samarkandas (Самарқанд) – tai trečias pagal dydį miestas Uzbekijoje (apie 412 tūkst. gyventojų), pro kurį kadaise ėjo istorinis Šilko kelias iš Kinijos į Europą. Samarkandas įsikūręs šio kelio vidury.

Miestas yra įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą, kaip miestas-kultūrų kryžkelė. Dauguma Samarkando gyventojų kalba tadžikų kalba.

Miesto apylinkėse aptikta radinių, liudijančių jog čia gyventa dar paleolito laikais. Samarkandas yra vienas iš seniausių pasaulio miestų, įkurtas apie 700 m. pr. Kr. Miestas ilgą laiką priklausė Persijos imperijai ir buvo svarbiausiu miestu Vidurinėje Azijoje. Skirtingais istorijos laikotarpiais miestą valdė persai, arabai, turkai seldžiukai, mongolai ir kt.

VIII a. Samarkande buvo pradėtas gaminti popierius, perėmus gamybos paslaptį iš kinų. Taip popierius buvo pradėtas naudoti musulmonų, o vėliau paplito ir Europoje. Mieste buvo sudarytas pirmasis kalendorius pasaulyje. Samarkandas žymus ir kitais mokslo laimėjimais – čia atsirado algebra, astronomija.

Miestą XIII a. užkariavę mongolai iki tol klestėjusį Samarkandą smarkiai apgriovė, dauguma gyventojų buvo išžudyti.

XIV a. uzbekų nacionalinis didvyris valdovas Timūras (Tamerlanas) perkėlė čia savo sostinę, miestas buvo atstatytas. Timūro anūkas Ulugbekas laikomas uzbekų tautos pradininku. XVI a. sostinė buvo perkelta į Bucharą, tuomet Samarkandas ėmė silpnėti ir XVIII a. buvo iš viso apleistas.

1925 m. Samarkandas tapo Uzbekijos TSR sostine, kol 1930 m. sostinė buvo perkelta į Taškentą.

Lankytinos vietos:

  • Redžistanas – tai senovinis Samarkando centras. Šią aikštę iš trijų pusių supa medresės – islamiškosios mokyklos. Šis kompleksas datuojamas XV a. Aikštė ir pirmoji medresė buvo pastatyta valdovo Ulugbeko. Didelė dalis Redžistano buvo restauruota tarybų valdžios metais. Medresės yra dekoruotos įmantriomis figūromis ir raštais, įrašais iš Korano. Medreses supa minaretai.
  • Bibi-chanumo mečetė – garsiausia mečetė Samarkande, ji buvo pastatyta paties Timūro užsakymu ir skirta Timūro žmonos motinai.
  • Šakh-i-zinda – tai senovinis nekropolis
  • Gur-emiro mauzoliejus
  • Ulugbeko teleskopas

 

Kelionių idėjos