Orinoko delta ir varao genties namai ant polių

Autorius: Kelionių manija , 2010, Lapkričio 16d.

Trokštantiems egzotikos, norintiems pabėgti nuo civilizacijos, klausytis aplinkui knibždančių džiunglių garsų ir gėrėtis laukine gamta – būtent taip galima apibūdinti Orinoko upės deltą.

Viena didžiausių Pietų Amerikoje Orinoko upė raizgosi per Venesuelos ir Kolumbijos teritoriją. Daugiau nei 2000 km nusidriekusi upė, prieš pasiekdama Atlanto vandenyną, žemupyje suformavusi deltą – įvairiais vertinimais, visas šios deltos užimamas plotas sudaro apie 30 tūkstančių kv. km. Čia savo vandenis suplukdo daugybė upių ir upelių. Pelkėtą deltą sudaro daugybė kanalų, kurių čia priskaičiuojama apie 250. Įsiliedama į vandenyną Orinoko upė yra net 360 km pločio!

Laukinės gamtos mėgėjams tiesiog būtina pasiirstyti po džiunglėmis apaugusius Orinoko deltos kanalus. Irstantis kanalais galima stebėti nuostabią gamtą – kanalai apaugę medžiais, žolėmis, virš galvos svyra lianos, gausu paukščių ir gyvūnų. Deltoje gyvena daugybė kaimanų – nedidelių Pietų Amerikos krokodilų, taip pat deltos džiunglėse gyvena anakondos. Be to, upėje čiabuviai gaudo piranijas, kurių čia apstu. Netgi maudosi upėje kartu su šiomis plėšrūnėmis.

Lietinguoju sezonu, kuris prasideda birželį ir trunka iki spalio mėnesio, būna itin karšta ir drėgna. Tačiau didžiausią nepasitenkinimą kelią gausybė įvairaus plauko muselių bei uodų.

orinoko-delta1.jpg

Plaukiant deltos kanalais, neretai pamatysite kanojomis besiiriančių indėnų. Šiame regione gyvenantys varao (warao) genties indėnai tebestato virš upės namus ant polių, vadinamuosius palafitos – dažniausiai tai paprasčiausios pašiūrės, neturinčios net sienų, dengtos palmių lapais. Plaukiant pro šalį galima atvirai stebėti indėnų kasdienybę – čia pat kabo hamakai, kuriuose indėnai miega ir ilsisi, čia pat, pašiūrės kampe išvysite primityvią virtuvėlę.

Varao išvertus iš indėnų kalbos reiškia „vandens žmonės“. Vienintelis susisiekimo kelias tarp genties kaimelių – kanojomis arba motorinėmis valtimis plaukiant upe. Varao genties kaimelius siūloma aplankyti ir turistams – tuo pasirūpina vietinės turizmo agentūros, organizuojančios keliones į Orinoko deltą. Vis dėlto, dažniausiai tokios agentūros gabena į turizmui pritaikytus kaimelius, kuriuose atvykėliams siūloma pernakvoti „autentiškuose“, bet kartu ir išrankiems turistams pritaikytuose tradiciniuose indėnų būstuose, pažiūrėti indėnų folkloro programą, įsigyti indėniškų suvenyrų…

orinoko-delta9.jpg

Nors daugumos vietinių indėnų pagrindinis pragyvenimo šaltinis yra žvejyba upėje bei medžioklė džiunglėse, tačiau taip pat nemažai jų pelnosi ir iš turizmo. Ypatingo susidomėjimo sulaukia vietinių gaminti papuošalai, peiliai, iš medžio išdrožti gaminiai ar kitos smulkmenos. 

Taip pat skaitykite:

Dveji metai Amazonės miškuose su anakondomis ir aligatoriais

 

Lankytinos vietos