Pečas – Europos kultūros sostinė 2010

Autorius: Raminta Žalkauskaitė | Kelionių manija , 2010, Sausio 20d.

Vengrijos miestui Pečui kartu su Vokietijos Esenu ir Turkijos Stambulu šiems metams suteiktas Europos kultūros sostinės vardas. kelioniumanija.lt pristato renginius, kurie visus metus vyks Peče.


Pečo Pavasario festivalis (Kovo 15d.-Balandžio 12d.)

Šis pavasario festivalis pristatomas kaip klasikinio ir šiuolaikinio meno šventė. Pagrindiniais renginiais bus perteikiamos tradicinės Europos ir Vengrijos kultūros bei meno vertybės. O pats festivalis pasižymi įvairių žanrų bei aukštos kokybės tarptautine muzika. Tai klasikinė ir šiuolaikinė muzika, džiazas ir populiarioji muzika, šokio, literatūros, teatro ir folkloro spektakliai, kameriniai ir choro koncertai ir liaudies meno parodos. Šiuos projektus kuria profesionalų ir mėgėjų ansambliai bei solistai ir žinomi menininkai. Neatsiejama festivalio dalis yra ir tarptautinis džiazo savaitgalis.


Frankofonijos savaitė (Kovo 14-27d.)

Šią savaitę organizuoja Prancūzijos aljansas, kuris žada spalvingą ir įdomų reginį. Jame svarbų vaidmenį vaidina švietimas, todėl Frankofonijos savaitės renginiuose dalyvauja vidurinės mokyklos mokiniai bei vengrai ir užsienio studentai, o pradinių ir vidurinių mokyklų moksleiviams Pečo universitetas organizuoja kultūros ir civilizacijų konkursą. Šios savaitės metu numatoma frankofoniškų filmų naktis, šansono vakarai, gastronomijos vakarai ir keli gatvės teatro spektakliai.


Fringe festivalis (Balandžio 9-11d.)

Budapešto Fringe festivalis pirmą kartą buvo surengtas Vengrijoje 2006 m. kaip Budapešto pavasario festivalio dalis. Tad dabar kultūros sostinės metams renginys bus perkeltas į Pečą. Festivalio esmė yra tai, kad tiek gerai žinomi menininkai, tiek talentingi mėgėjai gali pateikti savo darbus. Pateikti paraiškas gali bet kas, scena ir galimybės čia suteikiamos kiekvienam atlikėjui. Kūrinius vertins iš kultūros atstovų sudaryta žiuri narių komisija. Geriausi spektakliai bus kviečiami dalyvauti aukštos klasės nacionaliniuose ir tarptautiniuose festivaliuose.


Kelionė po Turkiją (Gegužės 9-29d.)

Kelionė po Turkiją yra grupė renginių, kurie apima įvairius meno žanrus ir jais siekiama perteikti Turkijos kultūrą. Programoje pristatoma įvairiaspalvė Balkanų kultūra, atspindinti Turkijos tradicijas ir jos paveldą, o taip pat siūloma pažvelgti į šiuolaikinį Turkijos meną per keturias meno sritis – fotografiją, muziką, literatūrą ir kiną. Ir šalia to yra planuojami turkų ir kurdų liaudies šokiai.


Cirko ir gatvės teatro festivalis (Liepos 9-25d.)

Šio festivalio cirko ir teatro pasirodymai vyks gatvėse ir miesto aikštėse. Tai sukurs kitokią atmosferą ir publiką nei tradicinėse teatrų erdvėse. Šio festivalio rėmuose planuojamas dešimties dienų seminaras, kuris padės populiarinti gatvės komediją Vengrijoje. Šio renginio metu žiūrovai bus įvykių ir veiksmo liudytojais, o aktoriai diena iš dienos judės per labiausiai netikėčiausias miesto vietas. Per dviejų savaičių trukmės festivalį žiūrovams bus suteiktos galimybės kvailioti kartu su menininkais, tiesiog prisijungti, šokti kartu bei žingsniuoti gatvėmis su aktorių ir artistų komanda.


Meno festivalis (Rugpjūčio 4-8d.)

Festivalio šūkis yra „Jei vienas žmogus svajoja, tai tik svajonė, bet jei keletas žmonių svajoja tuo pačiu metu, tai jau tikrovės pradžia“. Šiame meno festivalyje tikimasi atlikėjų ir svečių iš Europos, Azijos ir Amerikos, o taip pat nuo 25 iki 30 tūkstančių lankytojų iš Vengrijos ir kitų šalių. Baigiamojo festivalio koncerto globėju parinktas legendinis atlikėjas Tamas Cseh. Todėl ir koncerto data pasirinktas rugpjūčio 7d., nes ši data žymi dainininko mirties metines.


Tarptautinis suaugusiųjų lėlių teatro festivalis (Rugpjūčio 23–28d.)

2010 m. vasaros pabaigoje Peče rengiama lėlių teatro savaitė, kurioje planuojama 50 pasirodymų. Tikimasi itin aukštos kokybės festivalio programos, kuri apims eksperimentinius, kamerinius spektaklius ir kurs ypatingą festivalio atmosferą miesto aikštėse. Festivalis bus ypatingas ir tuo, kad šia proga bus atidengta unikali ir mobili teatro salė su stogu. Festivalio programa bus dar patrauklesnė dėl vengrų ir užsienio teatro lėlių parodų ir jų dirbtuvių.


Balkanų meno iškyla (Rugpjūčio 29d.-Rugsėjo 5d.)

Vienas iš labai svarbių akcentų Europos kultūros sostinės programoje yra Balkanų kultūros pristatymas. Kaip matyti iš pavadinimo menininkai iš Balkanų ir Pietų-Rytų Europos kviečiami sukurti kažką bendro. Tai gali būti gatvės menas, vaizduojamasis menas, muzikos ir kitų sričių menas. Šis renginys vyks daugelyje įvairių vietų. Žemės meno tema bus vystoma parke siekiant įtraukti ir ekologines erdves, bus kuriamas skulptūrų parkas. Jaunų menininkų vaizdo bus sukurti žemės meno kūrinių čia viena iš temų, visos Balkanų Menas Piknikas. Mieste bus sukurtas aukšto lygio taikomasis menas, kuris turės išliekamąją vertę daugeliui metų į priekį. Jame dalyvaus visame pasaulyje garsaus rumunų smuikininkas Aleksandras Balanescu, kuris atliks ne tik solo koncertus, bet ir su orkestru.


Paveldo festivalis – Pečo dienos (Rugsėjo 16–26d.)

Šis paveldo festivalis yra seniausias meno festivalis regione. Tai šventinis renginys, kuriame tiek vietos gyventojai, tiek miesto svečiai gali gerai praleisti laiką. Jis suteikia galimybę peržiūrėti savo istoriją, pažvelgti į savo pastatus, kaip į vertingą paveldą, į kurį galbūt nebuvo atkreiptas dėmesys. Lankytojai galės patirti unikalius kelionių laiku nuotykius, kai einant per įvairias vietas jiems pristatomas miesto architektūros paveldas. Daug įvairių skirtingų vietų lauks lankytojų netoli muziejų, sakralinių vietų ir paminklų, kur jos bus pristatomos gana neįprastais būdais per koncertus įvairių stilių muziką, šokio ir teatro pasirodymus.


Daugiau informacijos apie renginius

 

Taip pat skaitykite:

Apie lankytinas vietas Peče

Esenas – Europos kultūros sostinė 2010

Stambulas – Europos kultūros sostinė 2010

 

Lankytinos vietos
Kelionių idėjos