TOP 10: ką aplankyti, ką pamatyti Budapešte

Autorius: Kelionių manija , 2014, Rugsėjo 02d.

Neretai tituluojamas vienu gražiausių miestų Europoje, Budapeštas lankytojus vilioja karališka architektūra, kultūriniu bei kulinariniu paveldu, o taip pat pramogomis. Budapeštas taip pat yra ir tituluotas SPA miestas, kuriame trykšta apie 80 geoterminių šaltinių, o pirčių ir SPA kultūra siekia romėnų laikus.

 

Vengrijos parlamento rūmai

Ant Dunojaus kranto grakščiai nutūpę Vengrijos parlamento rūmai – viena iš Budapešto vizitinių kortelių ir Vengrijos nepriklausomybės simbolis. Šiame pastate, kuris yra didžiausias visoje šalyje, yra beveik 700 patalpų! 20 a. pradžioje iškilę rūmai buvo statomi remiantis Londono parlamento rūmų pavyzdžiu. Parlamento rūmus puošia 242 skulptūros ir daugybė bokštelių.

 

Karaliaus rūmai

Karališkieji rūmai, arba Budos pilis – dar vienas įspūdingas Budapešto statinys ties Dunojumi, ant aukštos kalvos. Pilis šioje vietoje stovėjo dar 13 amžiuje, o 18 a. čia iškilo nauji Habsburgų rūmai, kuriuose šiandien įsikūrusi Szechenyi nacionalinė biblioteka, Vengrijos nacionalinė galerija bei Budapešto istorijos muziejus.

 

19budapestas-karaliu-pilis.jpg

 

Dunojaus upė

Miestą į dvi dalis – Budą ir Peštą – dalijantis Dunojus yra viena iš gražiausių upių kruizams. Plaukiant laivu galima pasigrožėti pakrančių panorama. Pirmasis grandininis tiltas, sujungęs Dunojaus krantus, buvo nutiestas tik 1849 m. ir tuo metu tai buvo tikras technikos stebuklas. Abiejuose upės krantuose driekiasi vaizdingos pėsčiųjų promenados. Ties Dunojumi verta aplankyti ir memorialinį paminklą, skirtą Holokausto aukoms; šį memorialą sudaro upės krantinėje (tarp Parlamento rūmų ir Mokslų akademijos) išrikiuotos batų poros.

 

Žvejų bastionas

Ši neogotikinė/neoromantinė terasa, esanti Budoje, yra populiari lankytojų tarpe visų pirma todėl, jog nuo čia atsiveria viena gražiausių Budapešto panoramų. Viduramžiais ties dabartiniu Žvejų bastionu rinkdavosi žvejai parduoti savo laimikį. Žvejų bastioną puošia septyni bokštai, tarsi simboliai 7 genčių, kurios 9 amžiuje atvyko į dabartinę Vengrijos teritoriją ir čia apsigyveno.

 

19budepestas-zveju.jpg

 

Gelerto viešbutis

Iš Gelerto kalvos trykštančio gydomojo vandens savybės buvo žinomos jau 13 amžiuje. O 1912-1918 m. ties šia kalva iškilo Art Nouveau stiliaus Gelerto viešbutis kartu su mineralinių vandenų gydykla ir pirtimis. Pastatą puošia mozaikos, vitražiniai langai, statulos, nuostabūs balkonai, bokštai ir bokšteliai, o SPA komplekso didįjį plaukimo baseiną vainikuoja stiklinis stogas. Ant Gelerto kalvos stovi paminklas vyskupui Gelertui, kurio vardu pavadintas visas rajonas. Nuo šios kalvos atsiveria puiki miesto panorama.

 

19budapestas-gelertas1.jpg

Didysis baseinas Gelerto SPA

 

Sečeni terminė pirtis

SPA miestu pramintame Budapešte yra ne viena istorinė ar šiuolaikiška pirtis, tačiau Sečeni (Széchenyi) geoterminė pirtis išskirtinė tuo, jog tai yra didžiausias tokio pobūdžio kompleksas Europoje. Šį SPA centrą vandeniu aprūpina du geoterminio vandens šaltiniai, kurių temperatūra yra 74°C ir 77°C. Neobarokinio stiliaus pastatas iškilo 1913 metais miesto parke, čia veikia 3 lauko ir 15 vidaus baseinų, kurių vandens temperatūra siekia 18-36°C. Atsigaivinusius baseine galima pasišildyti ir paprakaituoti keliolikoje skirtingų rūšių pirčių. Daugiau apie Budapešto pirtis

 

19budapestas-seceni.jpg

 

Šv. Stepono bazilika

Šv. Stepono (Szent Istvan) bazilika yra skirta pirmajam Vengrijos karaliui krikščioniui Šv. Steponui, kurio marmurinė statula puošia Didįjį altorių. Puošnumu garsėjančioje bazilikoje, kuri yra didžiausia Vengrijos bažnyčia, įkurta Šventosios dešiniosios rankos koplyčia, kurioje saugomas mumifikuotas karaliaus dilbis. Bazilikos kupolas yra 12 m aukščio ir yra matomas visame Budapešte. Viename iš dviejų bazilikos bokštų kabo 9 tonų varpas.

 

19budapestas-stepono-bazilika.jpg

 

Vaci utca

Vaci utca – tai pagrindinė Budapešto pėsčiųjų gatvė, kupina ne tik madingų parduotuvių, restoranų ir kavinių, bet ir žmonių. Bene svarbiausia visos Vengrijos gatvė prasideda ties Turgaus aikšte ir driekiasi iki Vorosmarty aikštės.

 

Didvyrių aikštė

Budapešto Didvyrių aikštėje (Hosök tere) stovi paminklas Vengrijos didvyriams, kurie paaukojo savo gyvybes šalies nepriklausomybės labui. Paminklas didžiausioje miesto aikštėje iškilo 1896 m. minint Vengrijos tūkstančio metų jubiliejų. Šalia aikštės driekiasi Miesto parkas, kuriame galima aplankyti Vajdahunyad pilį, Budapešto zoologijos sodą ir Szechenyi pirtis.

 

19budapestas-paminklas.jpg

 

Memento parkas

Žlugus komunistiniam režimui, sovietiniai paminklai buvo nugriauti. Panašiai kaip mūsiškiame Grūto parke, dalis ideologinių paminklų buvo išsaugota ir dabar eksponuojame šalia Budapešto įkurtame Memento parke. Memento sovietinių skulptūrų parke galima išvysti Leniną, Marksą ir kitus sovietų ideologus bei herojus.

 
Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.