Vengrija

Autorius: Kelionių manija , 2018, Sausio 09d.

Atostogos Vengrijoje nepakartojamos tuo, kad šalis svečiams pasiūlys įspūdingą veiklų gausybę: pavargusiems – pailsėti, energingiems – išsilieti, alkaniems – pavakarieniauti, o visiems kartu – užuosti, pajusti ir galų gale įsitikinti Vengrijos perlų teikiamais nepamirštamais malonumais.

Autentiškumo puoselėtoja

1001 m. – taip gražiai datuojamas Vengrijos karalystės susikūrimas. Ši valstybė visada vaidino svarbų vaidmenį pasaulio istorijos teatre. Net kuriantis, gyvuojant ir skylant Austrijos-Vengrijos imperijai, vengrai nepamiršo savo identiteto. Po Pirmojo pasaulinio karo Vengrija paskelbė nepriklausomybę ir šiandien ji stipri, galinga ir tuo pačiu kažkuo paslaptinga Europos sąjungos šalis. Kaip bebūtų, atvykus į puikiąją Vengriją, eurus teks keisti į forintus. Vietos kalba, tokia pat išskirtinė, kaip ir piniginės turinys. Retai kada išgirsite tokią unikalią bei išpuoselėtą kalbą, kaip ši. Nepaisant viso to, Vengrija yra atvira svečiams: besišypsantys vietiniai laužyta anglų ar vokiečių kalba paaiškins kelio kryptį, bei neapgaus duodami gražą parduotuvėse.

Gamtos dovanos

Vengrijos valstybės didybė žemėlapyje pažymėta Europos centre, supama įstabių viršūnių. Šiaurės vakaruose kalnų virtinė skiria Didįjį Alfeldą nuo Mažojo Alfeldo. Kalnų grandinė driekiasi išilgai šiaurinės Vengrijos sienos. Vengrų pasididžiavimas – Aukščiausias kalnas Kėkeš – įsitaisęs Matros kalnuose. Keturi metų sezonai šalyje palieka ryškius pėdsakus: žiemos žvarbios ir šaltos; vasaros kaitina termometrų stulpelius įšidydamos iki 25 laipsnių. Nors šalis tiesioginio susisiekimo su išoriniais vandenimis neturi, tyras vanduo Dunojaus vėžėse čiurlena Vengriją dalindamas į beveik lygias dvi dalis. Be Dunojaus, Vengrija gali pasigirti dar vienu vidaus vandenų stebuklu – Hevizo ežeru. Pasipuošęs vandens lelijomis ir apsuptas subtiliai sutvarkytų parkų Hevizas yra vienas didžiausių natūralių gydomųjų ežerų. Šiaurėje šalis dalinasi siena su Slovakija, šiaurės rytuose su Ukraina, rytuose su Rumunija, pietuose su Serbija ir Juodkalnija bei Kroatija, vakaruose su Slovėnija ir Austrija. Ir kalnų, ir jų papėdžių mylėtojai atkreips dėmesį į vešlius ir didingus kaip ir pati Vengrija miškus, o mieste turės ne vieną galimybę žavėtis žalumos apsuptais parkais.

Neprailgstančiam pasisvečiavimui

Kultūros paieškomis nepailstantys užsiimti turistai turėtų nepraleisti galimybės apsilankyti Pėcs mieste. Tai miestas, pats kalbantis apie savo gilią istoriją, pakilimus ir nuopuolius, išsaugotas bei brangintas nuo pat įkūrimo. Negana to, tai daugelio Vengrijos muziejų namai. Vengrai didžiuojasi net 22 vyno regionais: lengvo, saldaus deserto mėgėjai laukiami Tokajuje – saldaus vyno sostinėje. Miesto aura bei vietinių nuoširdumas dar labiau sustiprins svaiginančio gėrimo saldžiasias savybes. „Egri bikaver“ – jaučio kraujas – tokiu pavadinimu smalsuolių receptorius kutena bene populiariausia Vengrijos vyno rūšis, kurio sostinė įsikūrusi Egerio mieste. Tai barokine atmosfera pulsuojantis miestas, nustebinsiantis vynynių bei restoranų elegantiškumu, sumišusiu su vengrišku jaukumu. Vengrijos sostinė Budapeštas yra ne tik šalies svarbiausias politinis, komercinis, kultūrinis, pramoniis centras, bet ir tokio pat dydžio svrabą jis turi Centrinėje Europoje. Tai vieta kur susijungia vakarietiška prabanga, elegancija, genialumas ir tradicinis praktiškumas bei paprastumas. Budapešte laukiami ir tie, kuriems atrakcijos, bei aktyvios pramogos pakeičia deguonį, ir atsipalaidavimų malonumų beieškantys. Budapešte ypač daug jaukių parkų, terminių baseinų ir gydyklų, kurie įkurti lankomiausiuose Vengrijos SPA kompleksuose. Mažieji ekstremalai beveik kiekviename komplekse ras vandens čiuožyklų, netikrų upių, bei banguojančių mini jūrų. Dar vienas neeilinis vengrų pasididžiavimas – Šv. Stepono katedra, kuri yra ne tik nepaprastai didelė, bet ir saugo paslaptingąją pirmojo Vengrijos karaliaus ranką. Gudragalviams politikams ir šiaip smalsuoliams dera išvysti patį įsimintiniausią Vengrijos pastatą – parlamentą. Senoji Vengrijos sostinė laukia svečių stebuklų pilnais delnais: pirmasis Europoje Marcipanų muziejus, ištisos vyndarių bei saldumynų parduotuvėlių gatvelės bei nepakartojama, vienetinė architektūra.

Kultūrinės inversijos

Ir Europoje, ir visame pasaulyje, Vengrija žinoma savo literatūros, muzikos ir tapybos kūriniais, idėjų nestokojančiais talentais bei mokslo genijų pasiekimais. To nevertėtų pamiršti lanktant svarbiausius Vengrijos muziejus, mokslo šventoves – universitetus, kurie darbo dienomis yra atviri smalsioms turistų akims. Muzikos ir nemigos mylėtojai liepos pradžioje renkasi į ilgas tradicijas turintį VOLT festivalį arba SZIGET festivalį, kuris vyksta upės saloje, paties Budapešto viduryje. Istorikai ir paprasti užklydėliai, nepadarys klaidos apsilankydami kasmetiniame Paveldo festivalyje, vykstančiame rugsėjo mėnesį Pėčo mieste.

Ne tik užuosti, bet ir paragauti

Tokio guliašo, kokį paruoš brangusis Vengrijos šefas nepasigaminsite patys, ir neparagausite kitose šalyse. Pikantiškumas, aštrumas ir burnoje lengvai tirpstantys mėsos gabalėliai – tai vengriškas guliašas. Vegetarai daug praras, jei paliks šalį neparagavę tradicinės šviežutėlės vengrų žuvienės iš gaiviųjų Dunojaus vandenų. Kai prie viso šio gėrio restoranai Jums pasiūlys vengriško vyno iš tradicijas išlaikiusių vyndarių rūsių, kelionė į Vengriją taps įsimintina visais pojūčiais.

Kelionės Vengrijoje ir į ją

Susisiekimo priemonės Vengrijoje yra autobusai, taksi, tramvajai, traukiniai bei metro. Pastarieji ypatingi tuo, kad yra įrengti vos keli metrai po žeme, išskirtinai iš kitų, kurie dažniausiai tūno labai giliai. Transporto priemonės kursuoja nuo ankstaus ryto iki vėlyvo vakaro, o naktinėtojai turi proga saugiai grįžti naktiniais autobusais. Protingas pasirinkimas kelionei po visą šalį – traukiniai. Taip pat išmintingas pasirinkimas atvykti į Vengrija – lėktuvo teikiamos paslaugos. Skrydžiai į Vengriją užtrunka nuo 2 valandų ir tolydžiai ilgėja, priklausomai nuo persėdimų Londone, Briuselyje, Varšuvoje ar kt. Pigūs skrydžiai į Vengriją siūlomi Ryanair, WizzAir, Brussels airlines bei kitų oro linijų kampanijų. Malonių atostogų.