Kelioniumanija.lt

Karaliaus rūmai, arba Budos pilis, yra iškilę ant kalvos Budapešte, patyrė labai daug nesėkmių ir dabar tokie, kokie matomi lankytojams, yra pastatyti gana neseniai.

Pirmosios karališkosios pilies, kuri buvo pastatyta Budoje Karaliaus Béla IV (1235-1270), vieta nėra žinoma. Apie 1400 m. vietoj šios pilies buvo pastatyti gotikiniai rūmai, kuriuos karalius Moriejus I 1458 m. rekonstravo renesanso stiliumi. Kai ši teritorija priklausė turkams, rūmai buvo paversti arklidėmis ir parako sandėliu, o atakavimo metu, 1686 m. buvo sugriauti.

1719 m. Habsburgai statė naujus rūmus, kurie vėliau buvo plečiami. Bet per 1849 m. sukilimą ir šie rūmai buvo sugriauti, o XIX a. antroje pusėje buvo vėl atstatinėjami.

1945 m. Habsburgų rūmai vėl buvo sugriauti, tada atsidengė XV a. gotikinių rūmų griuvėsiai, kurie atstatinėjant buvo įkomponuoti į dabartinius rūmus. Prie rūmų išliko XIX a. statulų, fontanų ir vartų. Kieme esantis fontanas vaizduoja Motiejų I Korviną (1458-1490) ir jo mylimąją Ilonką.

Priešais rūmus stovi princo Eugenijaus Savojiečio 1900 metų statula. Princas laimėjo 1697 m. Zentos mūšį prieš turkus.

Šiandien Karaliaus rūmuose yra Széchenyi nacionalinė biblioteka, Nacionalinė galerija, Budapešto istorijos muziejus, Šiuolaikinės dailės muziejus ir Ludwigo kolekcija.

Vengrijos nacionalinė galerija įkurta 1957 m. Karaliaus rūmų A, B, C ir D sparnuose. Čia demonstruojami dailės darbai nuo viduramžių iki XX a.

Budapešto istorijos muziejus įkurtas Karaliaus rūmų E sparne, jis dar vadinamas Pilies muziejumi. Muziejus užima du aukštus. Pirmame aukšte demonstruojami eksponatai nuo romėnų iki XV a., o antrame aukšte – nuo turkų valdžios žlugimo (1686 m.) iki šių dienų.