Kelioniumanija.lt
Dortmundas įsikūręs Vokietijoje, Rūro srityje, šalies šiaurės vakarų dalyje.  Šis miestas nuo seno garsėja puikiai išvystyta plieno pramone bei visame pasaulyje yra gerai žinomas dėl dar Viduramžiais ištobulinto aludarystės meno. Tiesa, šie verslai jau kurį laiką nėra pagrindinis miesto pragyvenimo šaltinis, tačiau kartais vis dar galima išgirsti Dortmundą tituluojant Europos alaus sostine. Atvykę čia, turistai nevengia paskanauti legendinio gėrimo, tačiau alus nėra viskas, ką gali pasiūlyti Dortmundas. Tai miestas, kuris visomis išgalėmis siekia išsaugoti savo istoriją ir puoselėti kultūrą, todėl daugelis jau nenaudojamų pramonės statinių šiandien paversti muziejais, kuriuos aplankę miesto svečiai nelieka nusivylę.
Dortmundą nuo Lietuvos skiria kiek daugiau nei tūkstantis kilometrų. Todėl kelionė iki jo yra gana neilga, o ir bilietų kainos įkandamos kone kiekvienam. Panaši situacija ir pačiame mieste, tiek apsistoti, tiek pavalgyti galima už išties nedidelę kainą.

 

Dortmundo istorija

Dortmundo istorija siekia daugiau nei tūkstantį metų. Tuo metu miestas talpino šimtus tūkstančių gyventojų ir buvo viena patraukliausių vietų gyventi, mat įsikūręs pačiame Europos centre. Jau tuomet jis garsėjo nepaprastai sutvarkyta aplinka, o ir šiandien beveik pusė miesto teritorijos nuklota žaluma. Prasidėjus industrializacijai, 1875 – aisiais, Dortmundas imtas vadinti anglies, plieno ir alaus miestu. Pramonė Dortmunde vystėsi sparčiai ir iki Antrojo pasaulinio karo jis tapo vienu ekonomiškai stipriausių miestų. Čia klestėjo gamyklos ir kultūrinis gyvenimas. Deja, karo metais šiek tiek nukentėjo ir Dortmundas, tačiau vėliau buvo imtasi miesto rekonstrukcijos darbų ir šiandien kelionė į Dortmundą yra populiari pramoga. 2010 metais šis miestas buvo paskelbtas Europos kultūros sostine.

 

Svarbiausios lankytinos vietos Dortmunde

Alter Markt ir Altes Stadhaus. Senamiesčio širdis senoji – Alter Market –  dar XII amžiuje įsikūrusi aikštė. Čia rasite daugybė butikų, parduotuvių, galerijų bei kavinių. Šioje aikštėje taip pat yra ir nuostabi senoji miesto rotušė – Altes Stadthaus. Šio pastato fasade virš laikrodžio pavaizduotas Dortmundo herbo simbolis – erelis.
Dortmundo alaus muziejus. Aludarystė yra neatsiejama Dortmundo istorijos dalis, todėl nenuostabu, jog turistus pirmiausiai kviečiama aplankyti būtent šį muziejų. Apsilankę čia, miesto svečiai turi galimybę prisiliesti prie alaus kelio, susipažinti su gamybos technologijomis, stebėti jų pokyčius nuo aludarystės pradžios Viduramžiais iki pat mūsų laikų.
Meno ir kultūros istorijos muziejus. Šiuo metu tai vienas daugiausiai lankytojų pritraukiančių muziejų Dortmunde. Meno ir kultūros muziejus buvo atidarytas 1883 metais ir tapo pirmuoju savivaldybės lėšomis įsteigtu muziejumi Rūro srityje. Čia atvykę gali susipažinti su didžiausiais miesto meno ir kultūros laimėjimais, pamatyti unikalių tautodailės pavyzdžių, paveikslų bei skulptūrų, sužinoti apie jų istoriją ir raidą.
Gamtos istorijos muziejus. Tai dar viena iš vietų, kurias verta aplankyti Dortmunde. Tai įspūdingas muziejus į visumą sujungiantis priešistorę ir moderniuosius laikus. Čia išvysti galima visko: nuo dinozauro skeleto iki neįtikėtino kiekio fosilijų bei įvairiausių mineralų pavyzdžių. Taip pat apsilankę Gamtos istorijos muziejuje turės  galimybę pamatyti vieną didžiausių akvariumų visoje Vokietijoje, kuriame eksponuojamos žuvys net iš Amazonės upės.
Automobilių muziejus. Vokietija ir automobilių pramonė yra neatsiejami dalykai, todėl tarp objektų, ką aplankyti Dortmunde, be abejonės, yra ir automobilių muziejus. Tai vienos vokiečių šeimos įkurtas muziejus, kuriame kiekvienas automobilių mylėtojas (ir ne tik) ras į ką paganyti akis. Erdvioje salėje išrikiuoti senoviniai, nepriekaištingai sutvarkyti automobiliai tiesiog atima žadą, o jų dizainas atrodo nepralenkiamas net ir lyginant su šių dienų moderniausiais sprendimais.
Hoesch muziejus. Kone pats geriausias Dortmundo klestėjimą atspindintis pavyzdys – Hoesch muziejus. Šis statinys tai anksčiau veikusi, pati didžiausia Dortmunde, plieno gamykla, kuri tiesiogiai susijusi su miesto iškilimu ir ekonomikos pasiekimais. Būtent dėl čia vykusios masinės gamybos miestas buvo tapęs Europos industrijos sostine. Muziejaus atidarymą inicijavo daugybė rėmėjų, o jo tikslas – išsaugoti dalelę miesto istorijos ir didybės.
Televizijos bokštas. Dortmundo televizijos bokštas yra apskritai vienas mėgiamiausių turistų lankomų objektų. Tai yra daugiau nei 200 metrų aukščio statinys, kuris vietinių vadinamas tiesiog Florijonu. Bokšto vardo istorija gana smagi. Daugelyje šalių Šventasis Florijonas laikomas sodininkystės globėju, o Dortmundo televizijos bokštas buvo pastatytas būtent šios šventės, vykusios 1959 metais, proga. Tiesa, verta paminėti, kad Florijonas turi šį tą bendro ir su Vilniaus televizijos bokštu – abiejuose įrengtas ratu besisukantis restoranas.
Dortmundo zoologijos sodas. Jei vis dar kyla klausimų, ką pamatyti Dortmunde, geriausias atsakymas – zoologijos sodas. Ši vieta stebina žalumos gausa ir augalų įvairove (juk ne veltui skaičiuojama, kad pusę miesto ploto užima būtent augalija). Tai nėra  tradicinis zoologijos sodas, kokiame lankytis įprasta, ko gero, daugumai. Dortmundo zoologijos sode nerasite masyvių narvų ir į juos įspraustų gyvūnų. Dauguma čia gyvenančių rūšių (didžioji dalis jų gana egzotiškos, Vokietiją pasiekusios net iš Pietų Amerikos) yra laisvėje, nes pats zoologijos sodas labiau primena erdvų rezervatą,
Dortmundo parkai. Garsėjantis žaluma Dortmundas gali pasigirti daugiau nei 20 jo teritorijoje esančių parkų. Čia aplankyti galite ir Rozariumą, kuriame kasdien puoselėjama beveik 3000 rožių rūšių. Taip pat verta aplankyti ir Dortmundo botanikos sodą, kuriame turėsite galimybę susipažinti su šimtais įvairiausių rūšių augalų. Kiti populiarūs parkai – Westpark, Westfalenpark, Rombergpark, Fredenbaumpark. Ir tai tik keli iš kelių dešimčių ramybe ir žaluma alsuojančių parkų, kuriuos aplankyti turėtų kiekvienas mylintis gamtą.