Kelioniumanija.lt

Dresdenas – Vokietijos pietryčiuose įsikūręs vienas gražiausių šalies miestų, Saksonijos žemės sostinė, besidriekianti abipus Elbės upės. Kairiajame Elbės krante nusidriekęs miesto centras žavi net trijų epochų derme – čia galima pamatyti renesanso, baroko ir klasicizmo epochų pastatų. Nors per Antrąjį pasaulinį karą miestas buvo suniokotas, vėliau jis buvo atstatytas, todėl net ir dabar Dresdenas laikomas Europos architektūros perlu, o dėl per miestą vingiuojančios upės vadinamas Florencija prie Elbės. Turistams kelionė į Dresdeną palieka neišdildomą įspūdį, miestas vilioja lankytojus savo menų sinteze: įspūdingais pastatais ir meno lobiais, įspūdingais muziejais, pasaulinio žinomumo orkestrais ir chorais.

 

Dresdeno istorija

Miestas ypatingai suklestėjo XVIII a., tada jis ne tik tapo kultūros centru, bet ir buvo apstatytas daugybe išskirtinių ir savo dvasią turinčių pastatų.

Per Antrąjį pasaulinį karą, 1945 m. vasario 13–15 d., antihitlerinės koalicijos sąjungininkai iki tol laikytą vienu gražiausių Europos miestų visiškai subombardavo, beveik visas Dresdenas po Didžiosios Britanijos ir JAV oro pajėgų antskrydžių virto griuvėsiais. Tačiau laikui bėgant miestas atgavo didžiąją dalį savo originalaus žavesio ir dabar turistus traukia kaip nuostabių architektūros paminklų ir kultūros miestas, todėl kiekvienas lankytojas gali atrasti, ką pamatyti Dresdene. Šiuolaikinė architektūra mieste harmoningai susilieja su istoriniu miesto centru. Be to, po Antrojo pasaulinio karo miestas tapo ne tik kultūros, bet ir taikos simboliu.

 

Susisiekimas Dresdene

Susisiekimas Dresdene patogus ir labai įvairus: galima keliauti taksi (itin populiari dviračių taksi), miesto autobusais, tramvajais ir traukiniais. Miesto svečiai gali pasinaudoti net 12 tramvajų ir 29 autobusų maršrutais, 4 keltais, 2 funikulieriais.

 

Drezdeno lankytojams naudinga informacija

Turistai, įsigiję Dresdeno miesto kortelę, gali nemokamai naudotis viešuoju transportu ir nemokamai ar mažesne kaina apsilankyti pasirinktuose muziejuose. Dresdeno miesto kortelė vienam miesto lankytojui dienai kainuoja 10 Eur., dviem dienom – 15 Eur., o trims – 20 Eur. Svečiai gali įsigyti ir Dresdeno regiono kortelę, su kuria nemokamai gali keliauti ne tik mieste, bet ir rajone. Ši kortelė vienam asmeniui dienai kainuoja 20 Eur., dviem dienom – 30 Eur., o trims – 40 Eur. Taip pat galima įsigyti Dresdeno muziejų kortelę, su kuria nemokamai galima apsilankyti net 14-oje muziejų. Ši kortelė galioja dvi dienas ir vienam asmeniui kainuoja 22 Eur.

Dauguma lankytinų vietų išsidėsčiusios miesto centre, todėl jas pasiekti patogiausia pėsčiomis. Dresdene pėsčiųjų sistema labai išplėtota: mieste galima rasti daugybę informacinių stendų, kuriuose lankytojai gali matyti miesto žemėlapį ir vokiečių bei anglų kalbomis pateiktas svarbiausias lankytinas vietas.

 

Svarbiausios lankytinos vietos Drezdene

Dievo motinos bažnyčia. Dresdeno miestą puošia dvi pagrindinės bažnyčios. Miesto centre stūksanti Dievo motinos bažnyčia (Frauenkirche) – vienas svarbiausių Dresdeno miesto simbolių. Tai monumentali, baroko stiliaus protestantų bažnyčia, pastatyta tarp 1726 ir 1743 metų. Per Antrąjį pasaulinį karą bažnyčia buvo sugriauta, o 1990 m. atstatyta. Ši bažnyčia tapo karo metu gyventojų patirtų kančių ir taikos, buvusių priešų susitaikymo po Antrojo pasaulinio karo simboliu.

 

Aukštoji bažnyčia. XVIII a. pastatyta barokinė Aukštoji bažnyčia (Hofkirche) laikoma architektūriniu šedevru ir traukia miesto lankytojų žvilgsnius. Nenusakomo grožio bažnyčią puošia 85 metrų aukščio varpinė. Per Antrąjį pasaulinį karą bažnyčia buvo beveik sugriauta, tačiau po karo atstatyta.

 

Cvingerio rūmai. Dresdeno lankytojus traukia ir XVIII a. barokiniai Cvingerio rūmai (Zwinger). Įspūdingą architektūrinį Cvingerio pastatų ansamblį sudaro keturi pastatai. Rūmuose įsikūrusios įvairios meno galerijos, tarp kurių minėtina visame pasaulyje žinoma Senųjų meistrų galerija (Gemaldegalerie Alte Meister). Šioje galerijoje eksponuojamas vienas garsiausių paveikslų pasaulyje – Rafaelio „Siksto Madona“. Paveikslų galerijoje saugomi originalūs A. Diurerio, Ticiano, Džordžonės, Rafaelio, Rubenso, Rebranto, Tintoreto ir kitų menininkų darbai. Drąsiai galima teigti, kad ši paveikslų galerija – miesto kultūros ir meno simbolis. Garsiausi įvairių laikotarpių meno kūriniai Senųjų meistrų galerijoje kolekcionuojami jau penkis šimtmečius. Antrojo pasaulinio karo metu, kaip ir daugelis Dresdeno pastatų, galerija buvo sunaikinta, deja, kartu buvo prarasta ir didelė paveikslų dalis. Kita kolekcijos dalis karo metu buvo slepiama rūsiuose, todėl paveikslus pavyko išsaugoti ir šiuo metu galerijoje galima pasigrožėti garsių menininkų šedevrais.

Yra išlikusi Cvingerio pastatų ansamblio ginklinė (Rustkammer), kurioje saugoma senovinių ginklų ir šarvų kolekcija. Dar viena Cvingerio ekspozicija – tai Meiseno porceliano ekspozicija.

 

Dresdeno rezidencinė pilis. Ypač reikšmingas miesto simbolis – Dresdeno rezidencinė pilis (Residenzscloss), nuo kurios prasidėjo miesto istorija. XV–XVII a. pastatyta pilis tapo Vetingų šeimai priklausiusių Saksonijos hercogų, kurfiurstų, o vėliau ir karalių rezidencija. XVII–XVIII a. ši pilis buvo Lenkijos karalių ir Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencija. Pilyje eksponuojama karališkų brangenybių kolekcija, įrengta fotografijų galerija.

 

Žaliojo skliauto muziejus. Dresdene būtina aplankyti Albertinų muziejų, kuris ypač garsėja Žaliojo skliauto brangakmenių muziejumi – monetų kalykla su visoje Europoje didžiausiu brangakmenių lobynu. Žaliojo skliauto muziejus – tai, ką pamatyti Dresdene privalo kiekvienas miesto lankytojas. XVIII a. šį muziejų pastatė Augustas Stiprusis, valdovas jame eksponavo savo brangenybes. Dabar šiame muziejuje galima išvysti 137 auksines baroko ir klasicizmo epochas siekiančias sklulptūrėles, papuoštas 50 tūkstančiais deimantų, rubinų, smaragdų ir perlų. Muziejuje taip pat galima pamatyti garsųjį Augusto Stipriojo kavos servizą iš aukso, emalės ir dramblio kaulo.

 

Freska „Karališkoji eisena“. Dar vienas objektas, kurį būtina pamatyti svečiuojantis Dresdene – žymus meno kūrinys „Karališkoji eisena“ (Furstenzug). Taip vadinama 101 metro ilgio freska, sukurta iš daugybės Meiseno porceliano plokštelių, kurioje vaizduojama Vetinų dinastijos kunigaikščių procesija. Iš viso paveikslą sudaro 25 tūkstančiai plytelių. Paveiksle vaizduojami kunigaikščiai, karaliai, menininkai, prekybininkai, kareiviai ir kiti svarbūs asmenys.

 

Transporto muziejus. Svečiuojantis Dresdene taip pat vertėtų aplankyti XVI a. karališkosiose arklidėse įsikūrusį Transporto muziejų (Verkehrsmuseum), kuriame vaizduojama transporto evoliucija. Muziejuje galima išvysti senų tramvajų, traukinių, dviračių, automobilių ir laivų modelių kolekciją.

 

Zemperio operos rūmai. Didingi XIX a. Dresdeno miesto centre pastatyti neorenesansiniai Zemperio operos rūmai – garsiausi operos rūmai visoje Vokietijoje. Šioje operoje dirbo tokie garsūs kompozitoriai kaip J. S. Bachas, F. Mendelsonas-Bartoldis, K. M. Veberis ir kiti garsūs muzikai, o šiuo metu rūmuose įsikūręs vienas seniausių ir žinomiausių visame pasaulyje orkestrų – Saksonijos pučiamųjų instrumentų orkestras.

 

Didysis sodas. Mėgiama miesto gyventojų ir svečių pasivaikščiojimo vieta – baroko stiliaus parkas, vadinamas Didžiuoju sodu. Parkas buvo įkurtas XVII a. ir iš pradžių veikė kaip medžioklės draustinis. Parkas žavi savo kompozicija: keliukai ir alėjos jame išdėstyti simetriškai. Šiame sode stūkso atstatytas ankstyvojo baroko šedevras Vasaros rūmai, kuriuose, gamtos apsupty, rengiamos įvairios šventės, festivaliai. Parke taip pat veikia zoologijos ir botanikos sodai. Parko teritoriją galima apžiūrėti keliaujant traukiniu miniatiūriniais geležinkelio bėgiais, kurie išsidėstę per visą parko teritoriją.

 

Briulio terasa. Briulio terasa (Brühlische Terrasse), kitaip dar vadinama „Europos balkonu“, tai apie pusę kilometro Elbės upės pakrante besidriekiantys sodai, įrengti buvusių miesto įtvirtinimų vietoje. Terasą puošia ypač platūs laiptai ir skoningos skulptūros. Čia galima pamatyti įstabią Elbės panoramą, Augusto tiltą ir architektūriniais paminklais laikomus pastatus.

 

Pilnico pilis. Pilnico pilis (Schloss Pillnitz) įsikūrusi nuostabą keliančioje vietovėje, čia buvo daugelio Saksonijos valdovų vasaros rezidencija. Pilies kompleksą sudaro trys pagrindiniai pastatai: rūmai prie upės, viršutiniai rūmai, esantys ant kalvos, ir naujieji neoklasicistinio stiliaus rūmai. Dabar Pilnico pilyje veikia meno ir amatų muziejus ir rūmų muziejus.

 

Mieste taip pat galima grožėtis ir kitais objektais, dar kelios lankytinos vietos Dresdene – įspūdingas inžinerijos darbas – tiltas, vadinamas „Mėlynuoju stebuklu“, greta veikiantys funikulieriai, trys viena greta kitos stovinčios pilys. Miestą puošia vėlyvojo baroko Nimfų fontanas, sukurtas XVIII a. ir simbolizuojantis Elbės ir Vyslos upes.

Dresdenas lankytojams patrauklus ne tik dėl kultūros, bet ir dėl nuostabios gamtos. Kadangi miestas išsidėstęs Elbės upės slėnyje, miesto lankytojai gali mėgautis ir kelionėmis garlaiviais per aukštutinę Elbės slėnio dalį. Kitos lankytinos vietos Dresdene gali būti pasiektos ir keliaujant dviračiu. Miestas pritaikytas kelionėms dviračiais, todėl mažiau nei per valandą Elbės dviračių taku (Elberadweg) nuo Senamiesčio galima nukeliauti iki Pilnico pilies, pakeliui grožintis terasinių vynuogynų šlaitų ir senų mažų kaimelių peizažu.

Dresdenas apie 700 metų garsėja kaip muzikos miestas: čia veikia dar XVI a. įkurta Dresdeno valstybinė simfoninė opera „Staatskapelle“, tarptautiniu mastu garsi ir Dresdeno filharmonija, Šv. Kryžiaus bažnyčios choras. Mieste ištisus metus vyksta įvairūs festivaliai, teatro ir šokio spektakliai, rengiamas tarptautinis diksilendo festivalis ir kiti renginiai. Nuostabi upės kraštovaizdžiu kuriama gamtinė aplinka puikiai tinka renginiams lauke. Taigi kelionė į Dresdeną kiekvienam lankytojui suteiks nepamirštamų įspūdžių.

 

Kelionių idėjos