Kelioniumanija.lt

Liubekas – vienas gražiausių miestų Šiaurės Vokietijoje. Liubekas žavi savo dailiu Viduramžius menančiu senamiesčiu, kuris yra įtrauktas į Unesco pasaulio paveldo sąrašą. Senamiestyje išlikę per 1000 istorinių pastatų, daugiausia tai – biurgerių namai, buvę pirklių sandėliai – puikiai pateisindami miestui priskirtą pompastiškas Europos plytinės gotikos karaliaus titulą.

Raudonos plytos Liubeke išpopuliarėjo po to, kai miestą 1276 m. nusiaubė gaisras – naujai priimtas įstatymas numatė, jog mieste galima statyti tik plytinius arba akmeninius namus. Pirklių namai nebuvo tradiciniai namai – šiuose pastatuose be gyvenamųjų patalpų dar būdavo ir pirklio kontora bei prekių sandėlis.

Iš buvusio pirklių miesto kilusi ir „Liubeko teisė“, arba Lubishes Recht, t.y. paprotinių ir jūrinių taisyklių rinkinys, kurį viduramžiais perėmė ne vienas Hanzos sąjungai priklausęs miestas.

Dėl įspūdingos istorijos Liubekas neretai vadinamas „Hanzos karaliene“, taip pat „Septynių bokštų miestu“.

Liubeką taip pat garsina ir marcipanai. Šiame mieste yra ir viena seniausių Vokietijoje marcipanų parduotuvė, Niederegger.

 

Liubeko istorija

Liubekas buvo įkurtas 12 amžiuje, o Viduramžiais greta esančio Travemiundės uosto dėka jis tapo laisvuoju miestu. 14 amžiuje Liubekas tapo bene didžiausiu ir galingiausiu svarbiausios Viduramžių prekybinės sąjungos – Hanzos – miestu. Vėliau miesto reikšmė sumenko.

 

Lankytinos vietos Liubeke:

 

Holstentor 

 

Holstentor – tai istoriniai miesto vartai, iškilę 15 amžiuje, ir tapę vienu iš Liubeko simbolių. Šiame istoriniame pastate įsikūręs muziejus, supažindinantis su Hanzos sąjungos pirklių kelionėmis jūromis, tuometiniais jūrose tykojusiais pavojais, Liubeko istorija, pristatomi viduramžių kankinimo prietaisai.

 

Miesto rotušė 

Rathaus – tai istorinė Liubeko rotušė, viena gražiausių Vokietijoje. Rotušėje išlikę autentiškos salės ir pompastiškai įrengti kabinetai.

 

Marienkirche 

Marienkirche – tai trečioji pagal dydį bažnyčia Vokietijoje. Ši įspūdinga raudonų plytų gotikinė bažnyčia buvo tarsi modelis, pagal kurį buvo statoma dauguma kitų šio stiliaus bažnyčių Baltijos jūros regione. Apie šią bažnyčią pasakojama ne viena legenda, viena iš jų tikina, jog šią didingą bažnyčią padėjo statydinti pats velnias.

 

Meno galerijos 

Liubeke taip pat veikia kelios meno galerijos (Kunsthalle St. Annen, Museum Behnhaus Draherhaus). Besidomintys menu ir literatūra Liubeke gali apsilankyti trijų Nobelio premijos laureatų – Tomo Mano, Giunterio Graso ir Vilio Brandto – namus-muziejus.

 

Kitos lankytinos vietos 

Liubeko katedra yra seniausia miesto bažnyčia. Lėlių teatro muziejuje sukaupta įspūdinga teatro lėlių kolekcija. 2015 m. planuojama atidaryti Hanzos sąjungos muziejų.