Skrendam į Maltą! O kas ta Malta?

Autorius: Kelionių manija , 2012, Sausio 11d.

Viduržemio jūroje, kažkur tarp Sicilijos ir Šiaurės Afrikos krantų, spiečiasi keleto salų grupelė. Šiose septyniose salose įsikūrusi nedidelė valstybė – Malta, garsėjanti puikiais smėlėtais paplūdimiais, vaizdingomis uolėtomis pakrantėmis, puikiu kraštovaizdžiu, skaidria jūra. Nuo gegužės mėnesio iš Kauno bus pradėti tiesioginiai skrydžiai į Maltą, tad nutarėme pasidomėti, kas ta Malta ir ką ten galima nuveikti.

Iš minėtų septynių šiai šaliai priklausančių salų tik trys – Maltos, Gozo ir Komino salos – yra gyvenamos. Tiesa, nedidelė Komino sala, įsiterpusi tarp Maltos ir Gozo salų, teturi vos kelis nuolatinius gyventojus, o kiti šaltiniai teigia, jog ji iš viso negyvenama – tik poilsiautojai atvyksta pasilepinti salos paplūdimiais. Visose trijose salose gyvena tik kiek daugiau nei 400 tūkstančių gyventojų, t.y. šiek tiek mažiau nei Vilniuje. Bendras Maltos salyno plotas tesudaro 316 kv. km.


Kultūrų kryžkelė

Maltos salose žmonės gyveno jau apie 5200 m. pr. Kr., manoma, jog Gozo saloje  aptikti priešistoriniai statiniai yra keliais tūkstantmečiais senesni nei žymiosios Egipto piramidės.

Maltai pavadinimą davė finikiečiai, pavadindami salą Malat, arba „saugiu uostu“. Nedidelės salų šalies istorija išties paini ir pilna netikėtų pokyčių, mat čia visuomet kirtosi aplinkinių stipresnių šalių interesai. Malta priklausė romėnams, arabams, Maltos riterių ordinui, čia koją įkėlusi buvo ir Napoleono armija, o vėliau Malta tapo Didžiosios Britanijos kolonija, kol galiausiai 1964 m. buvo paskelbta šalies nepriklausomybė.

Maltiečių kalba priklauso arabų kalbų grupei, tačiau šalyje nesudėtinga susikalbėti anglų kalba, mat Maltoje yra dvi oficialios kalbos – maltiečių ir anglų. Be to, nemaža dalis gyventojų moka ir italų kalbą, kadangi ši kalba buvo oficiali šalies kalba iki tarpukario. Maltiečiai naudoja lotynišką abėcėlę.

Taip jau susiklostė, kad kultūrų kryžkelėje esančios šalies virtuvė turi ir italų, ir arabų, ir turkų virtuvių bruožų. Mėgiami patiekalai – jūros gėrybės, makaronai, pica. O nacionalinis maltiečių patiekalas yra triušienos troškinys. Unikali maltiečių šventė susijusi būtent su triušiais. Kasmet birželio 29 dieną netoli Rabato miestelio esančiame miške paleidžiami triušiai ir visi puola juos medžioti. Šventė, žinoma, baigiasi triušienos skanavimu.

Maltietiški saldumynai labai panašūs į arabiškus saldumynus ir yra labai saldūs. Be to, Malta garsėja puikiu čiobrelių medumi. Nors ši šalis nėra tarp Viduržemio jūros šalių, kurios pagamina daugiausia vyno, tačiau vynininkystės tradicijos čia gilios ir siekia romėnų laikus. Maltos salose auginamos Cabernet Sauvignon, Merlot, Chardonnay vynuogės. 

malta-malieha.jpg


Sala, kurią išgarsino riterių ordinas

Bene labiausiai su Malta asocijuojasi Šv. Jono (Maltos) riterių ordinas, kuris čia įsikūrė XVI a. viduryje. Šio Romos katalikų vienuolių ordino istorija glaudžiai siejasi su Maltos istorija. Visas šios organizacijos pavadinimas – Suverenus karinis hospitaljerų Šv. Jono ordinas, kuris buvo įkurtas 1009 m. Jeruzalėje.

XIV a. pradžioje šis ordinas persikėlė į Rodo salą, o XVI a. viduryje – į Maltą, kurią paliko tik Napoleonui okupavus salą. Tačiau Maltos vardas Šv. Jono riterių ordinui ne tik pritapo, bet ir tapo tarsi vizitine kortele. Dabar ordino būstinė yra Romoje. Jau daugiau nei tūkstantį metų Maltos ordino vykdoma paramos veikla leido jam tapti viena didžiausių ir seniausių humanitarinės pagalbos organizacijų.

Nežinia, ar Maltos ordino dėka, ar kaip kitaip ten buvo, bet Malta yra labai religingas kraštas, kurio pakelėse išvysite altorėlius su Švč. Mergelės Marijos paveikslėliais. Kiekvienas miestelis Maltoje turi savo religinį globėją ir savo religinę šventę. Tokioms šventėms skiriamas ypatingas dėmesys: miestas paskęsta papuošimuose, groja orkestrai, žygiuoja procesijos ir vyksta linksmybės. Beje, Maltoje ilgą laiką nebuvo įteisintos skyrybos, tad poros, nusprendę sukti savais keliais ir išsituokti, turėdavo vykti į užsienį. Nedidelėje plotu Maltoje priskaičiuojama apie 360 bažnyčių – kai kurios iš jų stovi tiesiog vidury laukų.

malta-gozo-sala.jpg


Juvelyrų kraštas

Maltos kultūra glaudžiai siejasi su giliomis juvelyrikos tradicijomis. Juvelyro amatas nuo seno buvo perduodamas iš kartos į kartą. Iš sidabro ir aukso gaminami juvelyrų dirbiniai iš pažiūros trapūs ir reikalaujantys begalinio kruopštumo bei nemažai laiko. Be įspūdingų papuošalų maltiečiai kuria ir interjero detales, dekoratyvinius dirbinius.

Be juvelyrikos Maltoje puoselėjami nėriniai, kurių gamybos technika paremta ant ritelių susuktų siūlų pynimu. Tokių nėrinių, kurie dar vadinami Genujos nėriniais, rasite kone kiekvieno maltiečio namuose – nuo nėriniuotų staltiesėlių iki užuolaidų bei patalynės. Vyresnės moterys iki šiol galvą gobia nėriniuotomis skaromis.


Informacija keliautojams

Po Maltą patogu keliauti tiek automobiliu, tiek visuomeniniu transportu. Net naudojantis taksi paslaugomis tenka kioske įsigyti bilietėlį.

Šalyje dar ne taip seniai kai kurie kursuojantys autobusai buvo senoviniai ir laikomi kone tautos relikvija. Tačiau nuo 2011 m. liepos jų… paprasčiausiai nebeliko, kadangi visas autobusų parkas atiteko į privačios kompanijos rankas. Na, nebent vienas kitas klasikinio senovinio autobuso modeliukas užsiliko kur nors suvenyrų parduotuvėse.

Maltos saloje kursuojantys autobusai yra geltonos-raudonos spalvos, Gozo saloje – pilkos-raudonos spalvos. Maltoje automobilį išsinuomoti galima tik asmenims, sulaukusiems 23 metų. Maltoje eismas vyksta kairiąja kelio puse.

Malta – viena saugiausių šalių pasaulyje. Maltiečiai yra ramūs, nuoširdūs ir draugiški žmonės.

Malta nuo 2004 m. yra Europos Sąjungos narė, jos valiuta – euras.

malta-kelione.jpg


Lankytinos vietos Maltoje

  • Valeta

Įsikūrusi Maltos salos šiaurės rytiniame krante šalies sostinė Valeta kartu yra ir pagrindinis uostamiestis bei kultūros ir verslo centras. Mieste gyvena tik apie 7000 gyventojų. Valetos, kuri buvo įkurta XVI a., pavadinimas kildinamas nuo miesto įkūrėjo, Šv. Jono ordino magistro Jean Parisot de la Valette, vardo. Valeta 1980 m. buvo įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Mieste verta pamatyti didingus Maltiečių ordino magistrų rūmus, kuriuose įsikūrę Maltos Parlamento rūmai, XVI a. iškilusią Šv. Jono katedrą, Šv. Povilo bažnyčią, kurioje saugomos šio šventojo relikvijos.

 

malta-valeta.jpg

Valeta

 

  • Birkirkara

Didžiausias šalies miestas, turintis per 22 000 gyventojų – Birkirkara (malt. B'kara). Tai yra ir vienas iš seniausių miestų Maltoje. Verta aplankyti Mriehel akvedukus, Šv. Elenos baziliką, senąją geležinkelio stotį (geležinkelis Maltoje veikė iki 1931 m., šiuo metu nėra veikiančių linijų).

  • Mdina

Maltos saloje įsikūrusi Mdina – tai nedidelis miestas, senoji Maltos sostinė, dažnai vadinama tyliuoju miestu, kadangi gyvenimo tempas čia labai lėtas. Mieste, kurį juosia gynybinė siena, rekomenduojama aplankyti katedrą, paklaidžioti itin siauromis tyliomis gatvelėmis. Miesto apylinkėse yra keletas pilių. Netoli Mdinos galima aplankyti Šv. Pauliaus katakombas. Tai tipinis tarpusavyje sujungtų požeminių kapaviečių kompleksas, naudotas iki IV a. Katakombos buvo įkurtos netoli senosios romėnų sostinės, kadangi romėnų teisė drausdavo laidoti miesto ribose.

  • Malieha

Nedidelis kurortinis miestelis Malieha vilioja smulkaus smėlio paplūdimiu, kuris yra ilgiausias Maltoje.

  • Cirkeva

Šis uostas gerai žinomas nardytojų tarpe, kuriuos čia vilioja egzotiškas povandeninis pasaulis, spalvingos žuvytės. Iš Cirkevos kursuoja laivai iki Gozo ir Komino salų.

  • Ta Qualy

Tai – senoji Anglijos karinė bazė, kuri dabar paversta suvenyrų kvartalu. Čia galima ne tik įsigyti suvenyrų, bet ir pamatyti, kaip jie gaminami, susipažinti su juvelyrų darbu.

  • Hal Saflynio požemis

Maltos Paolos mieste esantis požeminis nekropolis laikomas vienintele pasaulyje priešistorine požemine šventykla. Hal Saflynio požemis yra įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Yra įsitikinusių, kad ši požeminė šventykla yra senosios Atlantidos liekanos. Požemį, kurį atsitiktinai atrado darbininkai XX a. pradžioje, per dieną leidžiama aplankyti tik 80 turistų.

  • Megalito šventyklos

Maltos ir Gozo salose išlikę septyni unikalūs megalito ansambliai. Šios megalito šventyklos yra įtrauktos į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Džgantija – tai megalito ansamblis Gozo saloje. Šios didžiulės neolito amžiaus konstrukcijos pavadinimas maltiečių kalba reiškia „priklausanti milžinams“. Pasak legendos, šventyklas statė milžinai. Šventyklos buvo pastatytos maždaug 5500 m. pr. Kr., t.y. anksčiau negu Egipto piramidės. Spėjama, jog tai buvo Motinos Deivės vaisingumo kulto vieta. Maltos saloje yra kiti megalito ansambliai: Hadžar Ymas, Mnaidra (ją sudaro trys šventyklos), Ta Hadžratas (dvi šventyklos), Skorba, Taršynas.

 

malta-megalitu-sventyklos.jpg

 

  • Žydrasis langas

Tieqa Zerqa uola, arba „Žydrasis langas“, stūkso ties Gozo sala, netoli Sent Lorenso miestelio. Virš šio gamtos suformuoto „lango“ gulinti uola lygi tarsi stalo paviršius. Arkos aukštis – daugiau nei 22 metrai. Ši Maltos vietovė yra populiari nardytojų tarpe. Deja, arką sudaranti uola po truputį trupa ir manoma, jog po keliolikos metų jos gali nebelikti.

 

azurre-Window-malta.jpg


Taip pat skaitykite:

Kontrastingoji Malta

Malta – vėjuotas kraštas, kuriame sustoja laikas

Maljorka – saulėtoji atostogų sala


 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.