Malta – vėjuotas kraštas, kuriame sustoja laikas

Autorius: Astra Petkūnaitė | Kelionių manija , 2012, Sausio 18d.

Malta, Komino sala

 

„Kelionių manijos“ skaitytoja Gerda vis dar gyvena atostogų nuotaikomis, mat neseniai grįžo iš saulėtosios Maltos. Savo kelionės įspūdžiais mergina sutiko pasidalinti su visais skaitytojais ir tiems, kurie dar neaplankė šios salos, rekomenduoja – būtinai tai padarykite. „Malta – sala, kuria nesižavėti neįmanoma“, – tikina Gerda.

 

Kokiu tikslu vykote į Maltą ir kodėl pasirinkote šią salą?

Kaip ir kiekvienos kelionės tikslas buvo pailsėti, patirti kažką naujo, pamatyti neatrastus miestus, pažinti kultūrą, gyvenimo būdą, paragauti vietinio tradicinio maisto ir taip praplėsti akiratį. Labai mėgstu keliauti  ir noriu pamatyti  kuo daugiau. Todėl kiekvieną kartą atostogauju vis kitoje šalyje. Kadangi stengiuosi išnaudoti kiekvieną progą išvykti, pasinaudojau ir šia. Draugė dalyvavo turizmo parodoje ir užsiregistravo kelionei į Maltą, vėliau gavo gerą pasiūlymą. Pakvietė važiuoti drauge. Net nesvarstydama sutikau. Nekantraudama laukiau kelionės, kadangi šalys į kurias paprastai organizuojamos kelionės: Turkija, Egiptas, Graikijos salos Kreta ir Rodas, Ispanija buvo aplankytos, o Malta – sala, kurią aplankė nedaugelis, mažai kas girdėjo atsiliepimų.

 

malta-Valeta-2.JPG

Valeta

 

Koks pirmasis įspūdis apie Maltą ir jos žmones?  Kas labiausiai sužavėjo?

Malta labai graži, jauki ir sutvarkyta sala. Joje yra ne tik daug gražių vietų, kurias verta aplankyti, bet taip pat labai gera ir įdomu tiesiog pasivaikščioti miestelių gatvėmis. Graži namų bei siaurų gatvelių architektūra su maltietiškais mažais balkonėliais, kurie dažnai būna papuošti gėlėmis. Jūros pakrantės miesteliuose taip pat gražiai sutvarkytos.

Maltiečiai nuoširdūs, paslaugūs ir labai geranoriški žmonės. Susikalbėti angliškai nėra jokių problemų, kadangi anglų yra antroji oficiali Maltos kalba. Labiausiai sužavėjo noras padėti. Po ilgo pasivaikščiojimo senojoje Maltos sostinėje Mdina, laukėme mūsų dviaukščio autobuso atviru stogu, kuriuo keliavome. Planavome grįžti į viešbutį. Stotelėje praleidome apie pusvalandį, autobusas vėlavo. Prie mūsų priėjo vietinė moteriškė, kuri kažko laukė automobilyje šalia stotelės ir net neklausta paaiškino, kad autobusas jau išvažiavo ir kad šiandieną kito nebebus. Pasirodo, sužavėtos Mdinos grožiu ir atsipalaidavusios per atostogas pražiopsojome autobusą. (Juokiasi.)

Nuėjome į autobusų stotį, nes reikėjo išsiaiškinti, kaip grįžti į Cirkevą, miestelį, kuriame gyvenome. Vairuotojai taip pat buvo labai paslaugūs ir net kelis kartus kantriai aiškino kaip nuvažiuoti, kadangi keliauti reikėjo su keliais persėdimais. Taigi, Maltoje tikrai galite keliauti savarankiškai, kadangi visada atsiras kas pagelbėja.

 

malta-Mdina.JPG

Mdina

 

Kokias pagrindines turistines vietas aplankėte, kas labiausiai įstrigo į atmintį ir rekomenduotumėte kitiems aplankyti?

Maltoje, be jokios abejonės, reiktų aplankyti sostinę Valetą – pagrindinį salos uostamiestį. Yra galimybė apiplaukti Valetos pakrantes laivu. Rekomenduoju išsirinkti jaukesnę kavinukę ir paragauti maltietiškų tradicinių patiekalų: pyragėlių su įvairiausiais įdarais (pvz., su ančiuviais, kaparėliais arba ricotta), triušienos (fenkata), žuvies ir jūros gėrybių. Pasimėgaukite vietinėmis braškėmis – be galo saldžios. Maltiečiai gamina įvairių rūšių vyną bei labai skanų, švelnaus skonio alų Cisk.

Senoji Maltos sostinė Mdina traukia akį ir kviečia pasivaikščioti siauromis gatvelėmis. Čia smagu pasiklysti. (Šypsosi.) Įdomus faktas – Mdinoje nekilnojamasis turtas neparduodamas. Jeigu nelieka turto savininkų bei paveldėtojų, turtas atitenka valstybei.

Didžiausia Švč. Mergelės Marijos katedra Maltoje, mieste Mosta – vertas dėmesio objektas su savo istorija: žmonėms besimeldžiant pro katedros stogą buvo numesta bomba ir niekas nežuvo.

San Anton sodas – dabartinė Maltos prezidento rezidencija bei tikras botanikos šedevras. Čia galima pamatyti įvairiausių rūšių augalų.

Gozo sala, esanti netoli Maltos, ne mažiau gražesnė. Tiesiog negalima neaplankyti garsiųjų uolų – Žydrojo lango (Azure window) ir Fungus uolos. Apžvalgos aikštelėje prie Calypso uolos atsiveria nuostabūs vaizdai.  

malta-Azzuro-window--Gozo-.JPG

Žydrasis langas

 

Gozo sostinėje Viktorijoje siūlau pasivaikščioti po Citadelę – ši gynybiniais tikslais pastatyta tvirtovė yra aukščiausioje vietoje, nuo kurios visa sala matosi kaip ant delno.

Ta’ Pinu bazilikoje galite užrašyti ir palikti savo slapčiausią norą. Čia plūsta žmonės iš viso pasaulio. Bazilikoje yra atskira patalpa, kurioje įrėminti laiškai su išsipildžiusiomis norais, išgijimais. Beje, vienas buvo ir lietuvių šeimos.

Neaplenkite ir Ta’ Dbiegi vietinių rankdarbių kaimelio, kur galite rasti dirbinių iš odos, pūsto stiklo, keramikos, taip pat čia gamintų likerio, medaus, džiovintų vaisių. Būtina paminėti, kad Malta garsėja savo juvelyrais, kurių tradicijos perduodamos iš kartos į kartą. Gaminama daug rankų darbo papuošalų iš sidabro ir aukso. Čia pat juvelyrikos parduotuvėlėje, juvelyras turi savo dirbtuvę ir gamina papuošalus. Informacija moterims – galima atsiskaityti ir banko kortele. (Juokiasi.) Čia, bene geriausia vieta suvenyrų įsigijimui.

Komino sala – keri savo žydru vandeniu. Atplaukite čia visai dienai pasimėgauti saulės spinduliais bei jūra. Su savimi galite pasiimti užkandžių bei gėrimų, bus puiki iškyla.


Ar visur keliavote savarankiškai?

Taip, daug informacijos suteikė viešbutyje dirbantys administratoriai. Patogiausias ir turbūt pigiausias būdas keliauti mums pasirodė dviaukštis autobusas atviru stogu. Gaunate lankstinuką su stotelėmis, kur nurodomos įžymios vietos su trumpu aprašymu, taip pat autobusų grafikas. Iš anksto galite nuspręsti, ką norite pamatyti.  Važiuojantiems duodamos ausinės, kur įvairiomis kalbom gidas pasakoja apie Maltos istoriją, apie lankytinas vietas. Keliavome principu Hop on/Hop off. Išlipi ten, kur nori ir pats nusprendi, kiek skirsi tam laiko. Labai patogu. (Šypsosi.) Iš miestelio Cirkeva uosto plaukia tiek keltai, tiek laivai.

Į Gozo salą kėlėmes keltu ir tokiu pačiu principu Hop on/Hop off ją apkeliavome. Atviri autobusai važinėja nuo pat Gozo prieplaukos. Į Komino salą iš Cirkevos plaukėm su vietiniu laiveliu, kurio išvykimo laiką į salą ir atgal sužinojome pasiklausę kapitono.

Į netoliese esantį miestelį Sliema važiuodavome jų vietiniais unikaliais senoviniais autobusais. Bilietai tikrai nebrangūs. Gal tik šiek tiek glumino, kad autobusų stotelėse nėra nurodytų kursuojančių autobusų numerių bei jų grafiko.

malta-Fungus-uola--Gozo-.JPG

Fungus uola Gozo saloje


Pakeliavusi daugiau po šalį, kokį antrą įspūdį susidarėte?

Kuo daugiau keliavau, tuo labiau žavėjausi šiuo kraštu. Jis tiesiog negali nuvilti.


Ką reikia žinoti keliaujant į Maltą? Kokie būtų patarimai?

Malta vėjuota, pasiimkite, ką nors šiltesnio užsimesti, jei prireiktų. Mano nuomone, palankesnis laikas skristi į Maltą sezono pradžioje, kadangi gamtoje tuo metu daugiau žalumos. Patarimas būtų vienas – pasimėgaukite atostogomis iš širdies! (Juokiasi.)

 

Įdomu: aštuoni įžymiojo Maltos kryžiaus taškai simbolizuoja priesaiką, kurios turėjo laikytis riteriai:

  • Gyvenk tiesoje.
  • Tikėk.
  • Atgailauk už nuodėmes.
  • Būk nuolankus.
  • Mylėk teisingumą.
  • Būk gailestingas.
  • Būk nuoširdus ir geraširdis.
  • Ištverk persekiojimą.

malta-Sliema.JPG 

Sliema

Nuotraukos iš Gerdos asmeninio archyvo

 

Taip pat skaitykite:

Skrendam į Maltą! O kas ta Malta?

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.