„Svogūnų kelias“: unikalios kultūros salelė Peipsi ežero pakrantėse

Autorius: Kelionių manija , 2010, Rugsėjo 10d.

Estijos rytiniame pasienyje su Rusija besidriekiančio Peipsi, arba Peipaus ežero apylinkių gyventojai gali didžiuotis savita kultūra ir iki šių dienų išlaikytomis autentiškomis tradicijomis. 

 

Unikali kultūra

Peipsi ežero, kuris yra penktas pagal dydį Europoje, apylinkėse įsikūrusius kaimus jungia dvi tautybės ir trys kultūros – čia persipynę Estijos žemdirbių, rusų sentikių ir Baltijos vokiečių kultūra.

Rusų sentikiai šiose apylinkėse apsigyveno dar XVII a. Tai – palyginti uždara bendruomenė, išsaugojusi senovines tradicijas ir religiją. Etninių rusų mažumų palikuonys iki šiol gyvena abipus kelio išsidėsčiusiuose kaimuose, išlaikant gatvinio kaimo tradiciją. Griežtą discipliną iliustruoja ir tai, kad iki šiol Raja kaimo bažnyčioje degamos tik iš bičių vaško pagamintos žvakės, o elektra čia nenaudojama.

Iki šių dienų išlikę senovinių setų gyvenviečių bei tradicinių žvejų kaimelių. Ši etninė grupė išsiskiria ne tik savita architektūra, tradicijomis, kulinarija, rankdarbyste, bet ir savita kalba. Setai garsėja ir savitomis tradicinėmis dainomis, vadinamosiomis lylomis. Tai toks dainavimo būdas, kai vienas dainininkas improvizuoja, o choras atkartoja šias improvizacijas.

Tradicinės setų sodybos išsiskiria tuo, jog vidinis kiemas yra iš visų pusių apsuptas trobesių, į kiemą patenkama pro aukštus vartus. Tai patvirtina principą „mano namai – mano tvirtovė“.

Setų etninei grupei priklauso apie 13 tūkstančių Estijos gyventojų. Daugiau apie setų tradicijas ir gyvenimo būdą galima sužinoti apsilankius Obinitsa muziejuje.

 

setai.jpg

Setai tradiciniais rūbais. Nuotrauka iš Estijos turizmo biuro archyvo.

 

„Svogūnų kelias“

Peipsi ežero apylinkės neretai vadinamos „Svogūnų keliu“. Šis pavadinimas prigijo dėl šiose vietose žemdirbių auginamų itin kokybiškų svogūnų. Čia netgi rengiamas kasmetinis Svogūnų festivalis, rugsėjo 12 d. sutraukiantis daugybę šios daržovės mėgėjų iš visos Estijos.

Be tradicinės žemdirbystės, Peipsi apylinkėse taip pat gilios ir žvejybos tradicijos. Senoviniuose žvejų kaimeliuose galima įsigyti šviežios ar rūkytos žuvies. Be to, galima ir patiems pabandyti sugauti laimikį Peipsi ežero gelmėse ar sudalyvauti žuvies mugėje.

Lankantis Peipsi ežero apylinkėse, verta aplankyti Kolkja kaimelį, kuriame įkurtas Sentikių muziejus. Netoliese nuo Kolkjos galima užsukti į neogotikiniu stiliumi XIX a. pabaigoje pastatytą Alatskivi pilį, viliojančią romantiškais baltais bokšteliais. 

Vienas įdomesnių – Raja kaimelis, garsėjantis kaip ilgiausias kaimas visoje Estijoje ir nusidriekęs net 4,5 km. Varska kaimas garsėja savo gydomuoju purvu. O Varnja kaimas kviečia užsukti į autentišką sentikių bažnyčią ir gyvosios istorijos muziejų.

 

Alatskivi-rumai.jpg

Alatskivi pilis. Nuotrauka iš Estijos turizmo biuro archyvo.