Virtuvė

Kelioniumanija.lt

XX a. airių virtuvę paveikė Vakarų šalių kulinarija. Todėl airiai itin mėgsta picas, aštrius patiekalus, kinų bei amerikietišką maistą. Tačiau greitajam maistui tampant vis populiaresniu, airiai ėmė skųstis savo sveikata. Tad dabar yra pastebimas naujos airių kulinarinės krypties kūrimasis. Ji remiasi tradiciniais ingredientais, prisimenami tradiciniai patiekalai.

Tradiciniai airių patiekalai gaminami iš daržovių, žuvies, jūrų gėrybių, sūrių, bulvių, mėsos. Airijoje pusryčiai paprastai būna sotūs. Pusryčiams verdama košė, kepama kiaušinienė su šonine, valgoma žuvis, desertui skrudinama duona ir tepama uogiene arba džemu. Mėgstama kava bei arbata. Pietūs yra svarbiausias dienos maistas, o vakarienei valgomas lengvai virškinamas maistas.

Airijos virtuvėje labai svarbų vaidmenį vaidina bulvės. Jos XVI a. į šalį atvyko su Anglijos kolonistais. Airiams bulvės buvo tikras išsigelbėjimas dėl šalyje tuo metu nuolat grėsusio bado. Dabar daug tradicinių patiekalų ruošiama iš bulvių arba su jomis.

Airiai gamina keptuvėje keptus pyragėlius iš trintų bulvių su sviestu ir tuščialaiškiais česnakais. Bulves deda į sriubas, troškinius ir įvairias tešlas. Tradicinis airiškas troškinys gaminamas iš avienos ar ėriuko kaklo, svogūnų ir bulvių. Bent kartą per dieną bulvės yra valgomos kaip priedas prie mėsos, žuvies ar kitų produktų. Airiai kepa bulvių duoną. Jie verda bulves su lupenomis, kurios nulupamos patiekus į stalą.

Airiai kepa juodą duoną. Jos tešla maišoma su pasukomis bei geriamąja soda. Žvejų kaimeliuose labai daug patiekalų gaminama iš jūros gėrybių. Labai mėgiamos rūkytos skumbrės ir sūdytos lašišos. Korko miestas garsėja jam būdingu tradiciniu patiekalu – kepta kiaulės koja, o Dublinas – dublinietišku troškiniu su bulvėmis bei kiaulienos dešrelėmis.

Airija garsėja stipriu juoduoju porteriu. Jį 1759 m. pristatė Artūras Ginesas. Šį alų airiai mėgsta gerti aludėse. Taip pat jį naudoja gamindami kai kuriuos patiekalus. Pavyzdžiui, porteris pilamas į jautienos troškinius, riebų pyragą su vaisiais.

Airijoje labai populiarus ir pripažįstamas gėrimas yra airiškas viskis. Jis gaminamas iš miežių salyklo, kviečių ar avižų ir yra brandinamas septynerius metus.

Pasaulyje yra žinoma airiška kava, kuri būna pagardinta viskiu ir grietinėle.