Kelioniumanija.lt

Vezuvijus (Vesuvio) – tai į rytus nuo Neapolio apie 32 km nutolęs vis dar aktyvus ugnikalnis. Paskutinį kartą Vezuvijus išsiveržė 1944 m.

Didžiausias Vezuvijaus išsiveržimas įvyko 79 m. Šio išsiveržimo metu buvo sunaikinti Pompėjai, Stabijas ir Herkulanumas, kurių archeologiniai griuvėsiai yra gausiai lankomi turistų ir tarsi nukelia į romėnų laikus.

Vezuvijaus aukštis – 1280 m, tačiau jis nuolat kinta. Šis ugnikalnis laikomas vienu pavojingiausių Europoje, kadangi jo apylinkėse gyvena apie 3 mln. žmonių. Apylinkės itin tinkamos žemdirbystei, kadangi dirvožemis labai derlingas.

Vezuvijaus kraterio gylis yra 30 m, o skersmuo 700 m. Ir šiandieną galima pamatyti karštų vulkaninių dujų srovių, vadinamųjų fumarolių, kylančių iš ugnikalnio plyšių.

Pasak legendos, kadaise Vezuvijus ir netoliese esantis kitas vulkanas Flegrėjus, buvę žmonės. Tačiau abu vyrai įsimylėję tą pačią merginą, vardu Kapri. Sykį įpykęs Vezuvijus sviedęs mylymąją į jūrą, kur ji virtusi Kaprio sala, o abu vyrai taip nusiminę, jog virto uolomis. Sakoma, jog Vezuvijus iki šiol tebesikankinąs, dėl to kartkartėmis iš pykčio ima spaudytis ugnimi.