Istorija ir kultūra

Kelioniumanija.lt

Nuo I iki V a. britų salose karaliavo romėnai. Anglosaksai šią teritoriją užkariavo maždaug V a. ir, perėmę keltų bei romėnų gyvenseną, VII a. įsitvirtino dabartinės Anglijos teritorijoje. Tačiau  šalį nuolat puldinėjo vikingai, o 1066 m. užkariavo normandai ir šalis buvo suvienyta. Vilhelmas Užkariautojas tapo karaliumi ir pradėjo iki šiol šalį tebevaldančių karalių dinastiją.

Anglų tauta susidarė susimaišius normandų ir anglosaksų kultūroms.

1265 m. buvo sušauktas pirmasis parlamentas, kurį sudarė eiliniai piliečiai.

1284 m. Anglija ėmė valdyti Velsą, kuris Anglijos Karalystės dalimi tapo 1536 m.

Škotiją ir Angliją nuo 1603 m. valdė vienas karalius, abi šalys susijungė į Didžiosios Britanijos Karalystę 1707 m., o 1801 m. prie jų prisijungė Airijos Karalystė. Tačiau 1922 m. 26 Airijos provincijos atsiskyrė ir įkūrė atskirą Airijos valstybę. Jungtinės Karalystės valdžioje liko Šiaurės Airija.

XIX a., valdant karalienei Viktorijai, britų imperija tampa galingiausia pasaulio valstybe, užėmusia maždaug ketvirtadalį viso pasaulio teritorijos. Tai buvo stipriausia pramoninė valstybė, turinti nenugalimą jūrų laivyną.

Deja, XX a. Pasauliniai karai nusilpnino šalį, milžiniška imperija ėmė irti. Po II Pasaulinio karo atsigavusi Jungtinė Karalystė tapo modernia ir klestinčia Europos šalimi.

Jungtinėje Karalystėje gyvena per 60 mln. gyventojų, tačiau gyventojų skaičius gan sparčiai auga dėl intensyvios imigracijos: kasmet į šalį atvyksta keli šimtai tūkstančių imigrantų.

Daugiausia imigrantų yra atvykę ir vis dar atvyksta iš buvusių Didžiosios Britanijos kolonijų Afrikoje, Azijoje. Taip pat nemažas srautas imigrantų iš naujųjų Europos Sąjungos šalių, tame tarpe ir iš Lietuvos. Taigi Jungtinė Karalystė – daugiakultūrė šalis.

Krikščionys sudaro daugiau nei du trečdalius šalies gyventojų. Didžiausia šalies bažnyčios bendruomenė yra Anglikonų bažnyčia. Ją remia Jungtinės Karalystės vyriausybė.

Jungtinėje Karalystėje nėra oficialios kalbos, tačiau beveik visi gyventojai šneka anglų kalba. Velse naudojama valų kalba – ja šneka apie trečdalis Velso gyventojų. Keli procentai Škotijos gyventojų šneka škotų-gėlų kalba. Įdomu tai, jog daugiau nei 62% šalies gyventojų nemoka jokios užsienio kalbos.

Anglai sudaro apie 81% Jungtinės Karalystės gyventojų, škotai – 10%, airiai – 2,5%, velsiečiai – 2%.

Britai yra aistringi sporto gerbėjai. Itin populiarūs žaidimai – futbolas, regbis, golfas, kriketas.