Istorija ir kultūra

Kelioniumanija.lt

Jau priešistoriniais laikais dabartinė Monako teritorija buvo apgyvendinta. VI a. pr. Kr. čia buvo įsikūrusi viena ligūrų gentis, nuo jos kildinamas šalies pavadinimas.

Romėnai teritoriją užkariavo II a. pr. Kr. ir valdė iki V a. Jie buvo įkūrę čia savo uostą Portus Herculis Monoeci.

Monako valstybė įkurta XIII a. pabaigoje Grimaldžių giminės, kuri šalį valdo jau daugiau nei 700 metų – iki šių dienų. 1297 m. Grimaldis kartu su bendrininkais užėmė iki tol teritoriją valdžiusių Genujiečių įrengtą tvirtovę. Užgrobikai buvo persirengę vienuoliais – šis reikšmingas valstybės įvykis pavaizduotas ir jos herbe.

1793 m. šalį aneksavo Prancūzija, kuri valdė iki Vienos kongreso.

1982 m. Monakas tapo nepriklausomas, o 1863 m. Monake įkurti pirmieji lošimo namai, kunigaikštis Karolis III imasi atidarinėti viešbučius, restoranus siekdamas pritraukti į šalį turtingų lankytojų.

1911 m. priimta pirmoji šalies konstitucija.

1993 m. Monakas tapo Jungtinių tautų organizacijos nariu.

Renė III – mylimiausias ir gerbiamiausias visų laikų Monako kunigaikštis, valdęs šalį 1949-2005 m., sugebėjęs nedidelį žvejų kaimelį paversti miestu-valstybe, garsia visame pasaulyje savo prabanga.

Monake gyvena prancūzai (47% visų gyventojų), monegaskai (16%), italai (16%). Nors valstybinė kalba – prancūzų, kalbama ir angliškai, itališkai, taip pat vietine monegaskų kalba. 90% gyventojų yra katalikai.