Istorija ir kultūra

Kelioniumanija.lt

Kinų rašytiniuose šaltiniuose Singapūras, tuomet vadintas Tumasiku, minimas jau prieš 3000 metų. Singapūro istorija glaudžiai siejasi su Malajų salyno istorija. Kadaise čia klestėjo prekyba, uostas buvo svarus prekybos centras. Tačiau XV a. Tumasiku reikšmė ėmė mažėti, kadangi iškilo Melakos uostas. XVI a. salose šeimininkavo portugalai, o XVII a. valdžią perėmė olandai.

1819 m. dabartinio Singapūro krantuose išsilaipino britas Tomas Stamfordas Raflis. Jis rado pelkėtą ir džiunglėmis apaugusį kraštą, tačiau netrukus buvo įkurtas miestas, tapęs svarbiu uostu. Miestas buvo padalytas į keturis pagrindinius rajonus, išlikusius iki šių dienų – centrinį, kinų, indų ir malajų.

Vietiniai salų gyventojai – malajai. Tačiau netrukus po Singapūro įkūrimo britai atvežė į salas kinų – juodiems darbams dirbti. Kinų populiacija ėmė sparčiai augti ir šiuo metu sudaro Singapūro gyventojų daugumą.

1867 m. Singapūro teritorija tapo Didžiosios Britanijos kolonija.

II Pasaulinio karo metais Singapūras buvo okupuotas japonų. Nors pasibaigus karui Japonija neteko įtakos šalyje, tačiau kilo pasipriešinimas ir britų valdžiai.

1959 m. Singapūrui buvo suteikta savivalda, o 1962 m. referendumo metu buvo nutarta atsiskirti nuo Didžiosios Britanijos. Po to kelerius metus Singapūras buvo sudaręs sąjungą su Malaizija, tačiau prasidėjus nesutarimams tarp kinų ir malajų, 1965 m. Singapūras išstojo iš federacijos.

Šalių susitarimu Singapūras tapo nepriklausoma valstybe, o neilgai trukus – ir viena sparčiausiai ekonomiškai augančių Pietryčių Azijos valstybių.

Singapūro kultūra formavosi kaip kelių kultūrų samplaika. Šalyje nuo britų kolonizacijos laikų išlikusios 4 bendruomenės, arba rajonai – tai kinų, indų, malajų ir eurazijiečių (vietinių gyventojų ir europiečių palikuonys, kalbantys anglų kalba ir sudarantys apie 1% Singapūro gyventojų). Šie istoriniai rajonai išlikę iki šių dienų, tačiau gyventojai gyvena kuriame nori rajone.

Kinų bendruomenė yra didžiausia. Kinai sudaro apie tris ketvirtadalius šalies gyventojų. Britų kolonizacijos laikais kinai buvo atvežti į Singapūrą tam, kad dirbtų juodus darbus. Tačiau ir šiandien į Singapūrą iš Kinijos plūsta ieškantieji geresnio gyvenimo. Pagrindinis Singapūro kinų dialektas – mandarinų, tačiau dauguma šneka ir angliškai.

Malajų bendruomenė šioje teritorijoje yra seniausia. Malajai čia gyveno nuo senų laikų, šiuo metu jie sudaro apie 15% Singapūro gyventojų. Malajai – musulmonai, kalbantys malajų kalba. Maždaug 8% Singapūro gyventojų yra indai, daugiausia etniniai tamilai, kalbantys tamilų kalba.

Etninę įvairovę papildo religinė įvairovė: Singapūre yra budistų (33%), musulmonų (16%), krikščionių (12%), induistų, sikhų ir t.t.